Katalánci nejsou jako Baskové a ETA. Chtějí mír, říkají Češky v Katalánsku - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Katalánci nejsou jako Baskové a ETA. Chtějí mír, říkají Češky v Katalánsku

  20:00aktualizováno  21:26
Ve chvíli, kdy se dostali do tohoto bodu, už jsou Katalánci připravení na cokoliv. Uvědomují si, že pokud se někdy opravdu odtrhnou od Španělska, přinese jim to spoustu administrativních problémů. Alespoň to říkají Češky, které ve španělském autonomním regionu žijí. Kritických slov k událostem zní v jejich výpovědích jen poskrovnu.
Zásah španělských bezpečnostních složek proti katalánskému referendu si vyžádal...

Zásah španělských bezpečnostních složek proti katalánskému referendu si vyžádal stovky zraněných. (1. října 2017) | foto: AP

„Volila jsem v Barceloně a když se budu držet faktů, odvolilo téměř 2,3 milionu lidí. Musíme počítat i s tím, že se některé hlasy nemohly spočítat, protože byly některé volební urny zabaveny španělskou policií. Z tohoto čísla hlasovalo 90 procent lidí pro nezávislost, což je dost vysoké procento,“ popsala pro iDNES.cz event manažerka Zuzana Čapková, která v Katalánsku žije už osmadvacet let.  

Španělský král ostře kritizoval lídry Katalánska

Španělský král Felipe VI. dnes v televizním vystoupení před národem ostře kritizoval lídry Katalánska za uspořádání referenda o nezávislosti této autonomní oblasti na Španělsku. Jejich čin označil za porušení ústavy, šlo podle něj o projev nepřijatelné neloajality.

Král v přímém televizním projevu zdůraznil, že katalánské vedení se dopustilo nezodpovědného chování a nejednalo podle práva a demokracie. Situaci v Katalánsku označil za velmi vážnou.

Ve zhruba šestiminutovém vystoupení král upozornil, že mu velmi záleží na udržení španělské jednoty. Stát podle něj musí v Katalánsku zajistit ústavní pořádek a vládu práva. Katalánští představitelé mimo jiné ohrozili ekonomickou stabilitu Španělska.

Domnívá se, že se oficiálním informacím katalánských úřadů dá věřit. „Přímo ve volebních místnostech se ověřovaly občanské průkazy, a to i elektronicky, což bylo poněkud zdlouhavé, protože v některých momentech nefungoval internet a muselo se to posouvat. Navíc se to nekontrolovalo na počítačích, ale pomocí mobilních aplikací. Katalánská vláda však byla velmi organizovaná a neměla zájem o to, aby někdo volil dvakrát nebo třikrát.“

Popisuje, že školy byly kvůli volbám nejen otevřené, ale organizovaly i šachové turnaje a dny otevřených dveří, aby volební víkend přečkaly a španělská policie je nenechala zavřít. A pro případ, že by jim vzala volební urny, měly připravené náhradní. „Byly schované na místech, o kterých věděli jen organizátoři, takže i když jim policie první urnu odnesla, po jejím odchodu vytáhli náhradní. Hlasy se sice ztratily, ale urna aspoň byla,“ líčí Čapková.

„Myslím si, že by bývalo jednodušší nechat lidi odvolit - jak říká španělská vláda - ‚ať si udělají tu svou šaškárnu‘ - než jim to zrušit. Mnoho lidí šlo volit na protest už kvůli tomu, co se dělo v ulicích. Znásobil se tak počet lidí, co volili pro nezávislost. Asi to ale nebylo velké procento lidí.“

Podotýká, že pro spoustu Katalánců zakázané referendum nebylo pouhým protestem pro protest. Šlo o jejich životní přesvědčení.

„Když před volební místností vidíte osmdesátileté lidi, kteří tam o holi sotva došli, a ostatní se zorganizují, aby tito staří lidé mohli volit jako první a nemuseli stát na ulici v dešti, a když pak vidíte, jak vycházejí z volební místnosti s pláčem, pochopíte, že je to o něčem jiném než o pouhém protestu. Je to pocit, který v nich dlouho přebýval,“ podotýká Čapková.

Hlavně v posledních sedmi letech je podle ní nezávislost pro Katalánce niterní téma. „Nezávislost Katalánska skončila roku 1714, kdy se spojilo se španělským královstvím. Dodnes je pro zdejší obyvatele září důležitý měsíc, protože 11. září 1714 Barcelona jako poslední podlehla španělským vojskům. Od té doby čekají a pořád chtějí nezávislost,“ vysvětluje Čapková.

V Katalánsku protestují desetitisíce lidí, veřejná doprava stojí

„Poslední statut autonomie byl podepsán v roce 1979, Katalánci se ho pak v roce 2006 snažili změnit, o čtyři roky později jim však španělský ústavní soud odpověděl zrušením návrhů a ještě větším omezením autonomie. Od té doby se to víc a víc vyhrocovalo. Původní myšlenka Katalánců přitom nebyla se oddělit, ale vzhledem k tomu, že se Španělskem neuměli dojít k nějaké dohodě, začalo stoupat procento lidí požadujících referendum a možnost se vyjádřit,“ pokračuje.

V Katalánsku se zastavila veřejná doprava kromě nezbytného minima v ranní a večerní špičce | (1:14) | video: Reuters

Starší Kataláncům policejní násilí z víkendu údajně připomnělo dobu diktátora Francisca Franca. „Tehdy byla katalánština zakázaná a střílelo se na ty, kteří na ulici mluvili katalánsky,“ vypráví Čapková s tím, že i mladí lidé mají myšlenku nezávislosti v sobě. „Včera zablokovalo jednu z hlavních tříd v Barceloně 300 tisíc studentů. A když jdou volit mladí lidé, kteří běžně o volby nemají takový zájem, je to na zamyšlení.“

KOMENTÁŘ: Ne zcela férové katalánské referendum

Podle jejího názoru si Katalánci uvědomují, do jakých administrativních komplikací by se dostali, pokud by se od Španělska skutečně odtrhli a stali se občany nového nezávislého státu. 

„Katalánská nátura je velmi zdrženlivá a opatrná. Jsou rozvážní a mají všechno promyšlené. Proto to ostatně všechno trvá tak dlouho, proto už tři sta let mírumilovným způsobem bojují o svou nezávislost,“ říká Čapková a srovnává Katalánce s Basky, kteří rovněž usilují o nezávislost na Španělsku. „Ti to řešili jinak - teroristickou skupinou ETA - a španělská vláda tam kvůli velmi hrubým útokům musela něco udělat. 

„Baskové ji tak dotlačili k tomu, že mají vlastní ekonomickou dohodu. Katalánci tímto způsobem bojovat nebudou. Ale když dospěli k tomuto bodu, jsou připravení na všechno. Vědí, že může nastat administrativní problém a že můžou vystoupit z Evropské unie. Je to skutečně bohatý region, Barcelona je na třetím místě světového žebříčku v počtu pořádaných kongresů a veletrhů. Cestovní ruch přináší mnoho peněz. Myslím si, že vědí, co dělají,“ domnívá se.

Všichni to neprožívají jen srdcem. Chtějí argumenty, říká Češka

V tom, že jsou Katalánci naproti běžným představám o Španělech-separatistech mírumilovný národ, s ní souhlasí i další Češka v Katalánsku, podnikatelka na mateřské dovolené Barbora Zindelová. 

„Myslím si, že mají právo se vyjádřit, a nevím, proč by za to měli být zbiti. Navíc, když to referendum stejně nemá právní váhu. Byla jsem v šoku z toho, co jsem viděla - ozbrojenci proti mladým a starým, proti ženám. To nebylo nutné a Katalánci si myslí totéž. Jsou rozčarovaní a šokovaní.“ 

Katalánci zpívali katalánskou hymnu. Španělský premiér řekl, že byli oklamáni | (0:47) | video: Reuters

Zindelová upozorňuje, že ne zdaleka všichni Katalánci se od Španělska chtějí odtrhnout. „Upozorňují na relevantní otázky - jak to bude s eurem, jak to bude s Evropskou unií, s celým hospodářským systémem. Spousta Katalánců jede srdcem a nejde to přes mozek, ale pak jsou tu ti, kteří to analyzují logicky a chtějí slyšet argumenty. V Katalánsku se žije dobře, nezaměstnanost tu tak vysoká není. Ale pokud se oddělíme, čeká nás cesta do neznáma. Nevíme, co bude,“ říká Zindelová.

Katalanista: Madridu ujely nervy, stoupenců nezávislosti teď přibude

Namítá však, že úterní manifestace a stávky je potřeba oddělit. „To byly protesty proti použitému násilí. Politici by si spolu měli sednout a jednat na základě nějakého dialogu a nemlátit lidi, kteří se tím pak ještě více zradikalizují.“

Totéž si myslí i asistentka notáře Blanka Pospíchalová, která v Katalánsku žije od roku 2002. „K napětí přispěla hlavně španělská centrální vláda v čele s panem Rajoyem (španělským premiérem, pozn. red.), který na Katalánce poslal vojenskou policii. Ta je měla brutálně zmlátit, když jediné, co ti lidé chtěli, bylo volit,“ říká s tím, že Katalánsko potřebuje pomoc Evropy. „To, že se EU dívá jiným směrem, není normální,“ dodává.

Katalánské refendum se barví do ruda. V ulicích teče krev | (0:45) | video: Reuters
Autor:

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Trest pro Le Penovou je to samé, co chtěli udělat mně, míní Trump

Americký prezident Donald Trump přirovnal pondělní odsouzení vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penové ke svým právním bitvám ve Spojených státech. Verdikt označil za velmi důležitý,...

1. dubna 2025  6:19

Izraelci v noci udeřili na velitele Hamásu v Bejrútu, tři mrtví

Izraelská armáda na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.

1. dubna 2025  6:08

Prodloužené volno o Velikonocích láká. Zvedlo poptávku po letenkách

Ačkoli cena letenek během státních svátků vzrůstá, řada Čechů si ji ani přes vyšší cenu nechce odepřít. Letos dokonce zájem o velikonoční lety vzrostl až o třetinu v závislosti na konkrétních datech....

1. dubna 2025

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

1. dubna 2025

Informace z dat se hodí nejen u přijímaček. Jak si poradit s grafy a tabulkami

Premium

Vývoj nezaměstnanosti, výsledky voleb, aktuální kurzy cizích měn. Umět číst v grafech a orientovat se v tabulkách představuje v moderním světě důležitou dovednost. Natrénujte si ji v dalším dílu...

1. dubna 2025

Revmatiků v Česku přibývá. Pomáhá jim nová léčba, k většině se však nedostane

Premium

Bolestí kloubů, tedy revmatoidní artritidou, trpí v Česku 163 tisíc pacientů. Jejich počet se zvětšuje rok od roku, někteří z pacientů sotva překročili čtyřicítku. Na onemocnění existuje nová léčba,...

1. dubna 2025

AURES Holdings a.s.
PRODEJCE AUTOMOBILŮ (A13359)

AURES Holdings a.s.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Řídí politiku soudci? Le Penová není první hříšník, doplatila na přísnější metr

Premium

Prezidentské ambice Marine Le Penové, šéfky poslanců tvrdě pravicové strany Národní shromáždění (RN), notně pohasly. Není to za poslední dobu v Evropě poprvé, kdy soud vyřadil ze hry hlavního...

1. dubna 2025

Měl zachytit lochnesku, po půl století fotoaparát z jezera vylovili

Pod hladinou skotského jezera Loch Ness objevila robotická ponorka více než půl století starý fotoaparát, který měl podle plánu zachytit obrázek lochneské příšery. Přístroj umístěný v neprodyšné...

31. března 2025  23:11

Fico žertoval o nadávkách od Leyenové. Opozice jeho vtip vzala vážně

Slovenský premiér Robert Fico vyvolal rozruch, když na tiskové konferenci ironicky popsal telefonát s předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou. Tvrdil, že mu „strašně vynadala“, ale...

31. března 2025  22:48

Policie stíhá bývalého hokejistu Otakara Janeckého. Kvůli parkovacímu domu

Radní Pardubic a bývalý hokejista Otakar Janecký (Žijeme Pardubice) je trestně stíhán kvůli zakázce na stavební dozor při budování městského parkovacího domu. To, že čelí stíhání, přiznal na jednání...

31. března 2025  18:42,  aktualizováno  22:22

Znásilňuj, ale s ochranou, smála se. Rusku odsoudili na Ukrajině na pět let

Ukrajinský soud v Kyjevě odsoudil v nepřítomnosti k pěti letům vězení ruskou občanku Olgu Bykovskou, která svého manžela, ruského vojáka, vybízela ke znásilňování Ukrajinek. O rozsudku, který soud...

31. března 2025  22:09

Zpochybňujete rozsudek nad Le Penovou? To je nepřijatelné, čílí se justice ve Francii

Klíčová osobnost francouzské krajní pravice Marine Le Penové míní, že se jí soud záměrně snaží zabránit v kandidatuře na prezidentku v roce 2027. Tvrdí, že je nevinná. Francouzská soudní rada dala...

31. března 2025  21:19,  aktualizováno