Kurz přežití cizinecké legie ve Francouzské Guyaně

Kurz přežití cizinecké legie ve Francouzské Guyaně | foto: CMM 3ºREI

Češi prošli peklem jihoamerické džungle kvůli odznaku jaguára

  • 162
Kvůli malému blyštivému odznaku jaguára podstoupili dva čeští vojáci extrémní kurz přežití v neprostupné jihoamerické džungli Francouzské Guyany. Drsnému kurzu francouzské cizinecké legie se přezdívá peklo.

Ti, kteří kurzem u cizinecké legie prošli, jej popisují jako skutečné peklo. Neustále hrozí zranění a výjimkou není ani smrt.

Studenti z brněnské Univerzity obrany jezdí do džungle Francouzské Guyany už několik let a v hodnocení vždy patří k nejlepším účastníkům. Letos si drsný výcvik vyzkoušeli četaři Lukáš Grmolec a Robert Pacík.

Legie v džungli

Kurz tradičně pořádá 3. pluk pěchoty cizinecké legie. Legionáři zde mají asi třicet zkušených instruktorů pro výcvik v rovníkových oblastech a speciální základnu přímo v džungli, odkud se vyráží do náročných terénů. Výcvikové středisko leží asi 200 kilometrů od města Kourou.

Čekaly na ně obtížné úkoly při nekonečných pěších přesunech pralesem, bezpočet překážkových drah ve vodě, v bahně i na stromech.

Čeští vojáci byli letos jedinými zahraničními účastníky dvanáctidenního kurzu. Prožili ho odděleně, každý v jiné ze čtyř čet o pětadvaceti mužích. Noci trávili zavěšení v hamakách, aby se tak ochránili před nebezpečnou tropickou faunou.

Výjimkou bylo první přenocování v terénu během závěrečné třídenní zkoušky přežití. "Ačkoli jsme byli prakticky na rovníku, v noci byla velká zima. V dešti jsme byli přikrytí palmovými listy a na nich jsme taky leželi, výjimečně přímo na zemi. Celou dobu jsem čekal, co a odkud přileze," vzpomněl Lukáš Grmolec.

Před poslední zkouškou instruktoři zabavili účastníkům prakticky všechno vybavení. Od batohů až po tkaničky u bot. "Nás to minulo, protože nemáme na kanadách stahovací přezky. Aby bylo zcela zřejmé, že s sebou nebereme nic zakázaného, museli jsme se svléknout donaha. Zůstala nám jenom mačeta, buzola a píšťalka," konstatoval Grmolec.

Fotografie

Kurz přežití cizinecké legie ve Francouzské Guyaně
Kurz přežití cizinecké legie ve Francouzské Guyaně
Kurz přežití cizinecké legie ve Francouzské Guyaně
Kurz přežití cizinecké legie ve Francouzské Guyaně

Pak je instruktoři na lodích převezli do neprostupné džungle, aby si ověřili, co se během předchozích dnů naučili. Sehnat něco k snědku přitom není vůbec lehké. Dužinu ze stromu, kraby a s trochou štěstí nějakou tu rybu.

Nejkrušnější chvíle Grmolec podle svých slov prožil, když s kolegy ze své skupiny vlekli "zraněného spolubojovníka", upoutaného k dlouhému kmeni. "Jak všem ubývaly síly, začala váznout komunikace a spolupráce. Ti vzadu tlačili břemeno stále dopředu, a tak jsme kolikrát měli co dělat, abychom zraněnému vůbec udrželi hlavu nad vodou," popsal.

Oba Češi nakonec uspěli. Grmolec v celkovém hodnocení obdržel za úspěšné plnění úkolů nejvyšší počet bodů v celé své četě. Pacík v rámci své čety obsadil šesté místo a oba smějí nosit prestižní odznak jaguára.

, natoaktual.cz

Video