Češi trpí nádorem střev - mají to v genech

  • 6
Pokud by se měla jednotlivým národům přisuzovat nějaká typická nemoc, tak u Čechů by to byla rakovina tlustého střeva a konečníku. Na toto nádorové onemocnění, druhé nejčastější jak u mužů (po rakovině plic), tak u žen (po rakovině prsu), se totiž umírá nejvíc právě v České republice. Ročně je to šest tisíc lidí. Choroba je typická pro euro-americký region a lidi z velkých měst. I tak je v Česku dvakrát častější než například v USA.

Lékaři zatím nedokážou přesně popsat, jak tento typ rakoviny vzniká, přišli však na to, že dědičné faktory tu hrají větší roli než třeba životní styl či strava. Neboli: tuto nemoc mají Češi velmi pravděpodobně v genech.

Specialista Miroslav Zavoral z Ústřední vojenské nemocnice potvrdil, že u rakoviny konečníku byla prokázána souvislost s vysokou konzumací piva, která je pro Čechy typická. Japonci zase trpí nejčastěji rakovinou žaludku, Islanďané nádorem plic.

Nádor střev máme v genech
Češi mají dědičný sklon k tomu, aby onemocněli rakovinou tlustého střeva a konečníku. Výskyt tohoto typu nádoru je v Česku nejvyšší na světě a v mezinárodním srovnání na něj umírá rovněž nejvíce Čechů: ročně šest tisíc lidí. Dalších osm tisíc pacientů touto chorobou rok co rok onemocní.

Češi stůňou dvakrát více 

• Rakovinou tlustého střeva a konečníku onemocní v České republice 75,5 osoby na každých sto tisíc obyvatel (data z roku 1997)

• V USA onemocní 31 osob na každých sto tisíc obyvatel (data z roku 1995)

"Zřejmě jde o onemocnění, které máme z velké části v genech bohužel," vysvětloval včera důvody tohoto "českého primátu" Miroslav Zavoral, primář druhé interní kliniky z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Tuto hypotézu podle něho dokládá i závěr studie amerických vědců. "Před lety zkoumali zvýšený výskyt tohoto onemocnění v určitých oblastech států Nebraska a Arkansas. A zjistili, že to byli potomci českých emigrantů," podotkl primář. Češi vedou světové statistiky už deset let.

Lékaři proto včera znovu apelovali, aby lidé udělali vše pro to, aby se na nemoc přišlo včas - pak je totiž v devadesáti pěti procentech případů vyléčitelná. "U žádného jiného typu rakoviny toto neplatí," řekl Zavoral. Zachytit nemoc včas lze poměrně jednoduchým testem, který už rok hradí všem lidem starším 50 let zdravotní pojišťovny.

Zjišťuje se při něm přítomnost krve ve stolici, která může (ale nemusí) být příznakem nádoru. Je-li nález pozitivní, podstoupí pacient endoskopické vyšetření.
Teprve to diagnózu potvrdí či vyvrátí. Podstoupit tento test by měli lidé jednou za dva roky.

Přestože vyšetření nebolí a je zadarmo, absolvoval je za uplynulý rok jen jeden člověk z deseti. Ministerstvo zdravotnictví přesto doufá, že se přístup pacientů i praktických lékařů k tomuto problému změní, a hodlá v příštích letech investovat 320 milionů korun do vybavení celkem jedenadevadesáti zařízení, která by prováděla zmíněná endoskopická vyšetření.

O zavedení preventivního programu se před rokem zasadila Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. "Považuji to za velmi důležité. Impulzem pro mě byla i skutečnost, že touto chorobou onemocněl i můj tatínek," uvedla včera Dagmar Havlová, která se provdala za prezidenta republiky krátce poté, co se léčil pro změnu na rakovinu plic.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video