Meteorit zachytila nová bolidová síť v poušti Nullarbor.

Meteorit zachytila nová bolidová síť v poušti Nullarbor. | foto: Wikipedie

Češi spočítali, kam mohl spadnout meteorit. A našli ho tam

  • 26
Čeští odborníci spočítali dráhu a místo dopadu vzácného meteoritu z vnitřní části sluneční soustavy. Spolu s australskými a britskými kolegy nakonec opravdu nalezli tři úlomky v jihozápadní Austrálii. Meteorit nazvali Bunbura Roskhole - černá perla.

"Je to dosud pátý meteorit s rodokmenem na světě," uvedl vedoucí oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu Akademie věd Pavel Spurný.

Meteorit zachytila nová bolidová síť, která se nachází v poušti Nullarbor. Síť zakládal Spurný spolu s britskými a australskými kolegy.

Čeští astronomové jsou totiž v tomto oboru světovou špičkou už od dob, kdy astronom Zdeněk Ceplecha vyvinul systém sledování přeletů jasných bolidů.

Poprvé jím změřil dráhu takzvaného "Příbramského bolidu", který rozzářil oblohu nad českou kotlinou 7. dubna 1959. Bylo to poprvé na světě, kdy se podařilo spočítat přesnou dráhu meteoritu a dokázat, že pochází z hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem.

Od té doby čeští astronomové vybudovali evropskou bolidovou síť, jejíž je česká síť pozorovacích stanic nejvýznamnější součástí.

Síť v australské poušti Nullarbor pokrývá území o rozloze 200 000 kilometrů čtverečních, což je území zhruba dvaapůlkrát rozlehlejší než Česká republika.

Region Nullabor na mapě.

Úspěšnost českých astronomů dokládá také fakt, že se dosud na světě podařilo kompletně zdokumentovat pět bolidů, takzvaných meteoritů s rodokmenem, z toho tři mají na své kontě Češi a po jednom jejich kolegové ze Spojených států a Kanady.

Australský bolid je podle Spurného těleso, které se srazilo se Zemí na dráze procházející vnitřní částí sluneční soustavy. "Je to vůbec poprvé, kdy měli astronomové v rukou těleso, které mělo tuto dráhu," zdůraznil.

V poušti se podařilo podle Spurného nalézt tři malá tělesa o hmotnosti 150 až 180 gramů. Jsou to takzvané achondrity, což jsou tělesa meziplanetární hmoty, která pocházejí z velkých těles sluneční soustavy. Prošla už takzvanou diferenciací, to znamená, že byla přetavena a neobsahují železo.

Oblast dopadu úlomků australského meteoritu se podařilo podle Spurného určit velice přesně, přestože bylo nutné vzít v úvahu i proudění vzduchu, který nad pouští dosahuje rychlosti až 180 kilometrů za hodinu. "Nálezy nebyly dále než sto metrů od linie, kde měly ležet," uvedl Spurný.

"Je to odměňující a vzrušující pocit, držet to těleso v ruce," svěřil se astronom. Astronomové nyní nálezy testují a jsou přesvědčeni, že se jim podaří v blízké době určit také mateřské těleso, ze kterého australský bolid pochází, dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue