Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz / Profimedia.cz

Češi solí třikrát víc, než by měli. Já s tím přestanu, slíbil ministr

  • 175
Každý dospělý člověk by měl konzumovat maximálně pět gramů soli denně. Čtyři gramy však člověk dostane do těla pouze ze surovin, které koupí v obchodě. Češi podle průzkumu solí až třikrát víc a zadělávají si tím na různé zdravotní potíže.

Ministerstvo kvůli nadměrnému solení dokonce svolalo speciální tiskovou konferenci a sám ministr Martin Holcát řekl, že používání soli hodlá omezit. "Od zítřka už solit nebudu," slíbil Holcát.

Největší problém vidí ministr zdravotnictví v tom, co si odneseme domů ze samoobsluhy. Nadměrné množství soli je obsaženo hlavně v sýrech, pečivu, masu a jiných potravinách.

Lidé tak do sebe dostanou až čtyři gramy soli z pěti doporučených na den. Zbývá jim pouze jeden gram na dochucení jídla na talíři. To je však těžké dodržet, jeden gram je totiž méně něž špetka.

Ministerstvo chce proto začít spolupracovat i s výrobci jídla, kteří by měli postupně snižovat obsah soli ve svých produktech. Zároveň by chtěl více informovat veřejnost o problému, aby si lidé na nevhodné výrobky dávali pozor.

Pro představu: obsah soli v produktech, které běžně kupujeme
Výrobek (100 g)Kuchyňská sůl v gramech
Rohlík0,6
Krajíc chleba0,9
Tavené sýry2,3
Šunka1,8
Slaný popcorn2,5
Olivy6,0
Solené arašídy 0,5

Česko se navíc umístilo na pátém místě v žebříčku, co se týče míry solení. Pětina lidí se tak léčí s vysokým krevním tlakem, půl milionu má problémy s ledvinami.

Začátek hypertenze se musí vychytat již v raném věku

Odborníci upozorňují, že vysokou konzumací soli si na zdravotní problémy dříve zadělávali pouze dospělí. Nyní se však problém týká i dětí. Nadměrným solením přitom lidé hazardují se zdravím i životem. Nadmíra soli může přivodit rakovinu žaludku, selhání ledvin, infarkt, vysoký krevní tlak, osteoporózu či mrtvici. To je spousta případných onemocnění kvůli něčemu tak miniaturnímu, jako je sůl.

Jan Janda, člen České pediatrické společnosti upozornil, že především kvůli soli má 43 procent dospělých lidí hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak. Muži přitom častěji než ženy, vysokým krevním tlakem jich trpí 50 procent.

Začátek problémů může vzniknout již v dětství. "Když si děti zvyknou na slané, budou ho vyžadovat i jako dospělí. Nejde jen o krevní tlak, ale když se příliš solí, tak chcete pít. Co se pije? Adolescenti pijí hlavně pivo a děti sladké limonády. V nich je zase cukr. Tím si zadělávají na obezitu a ta opět přispívá vysokému krevnímu tlaku," upozornil Janda.

Podle Jandy však veřejnost tyto souvislosti dostatečně nevnímá a je třeba o problému více informovat. České pediatrické společnosti proto spustila program Salt awareness, který probíhá v rámci WHO (Světová zdravotnická organizace). Program by měl zvýšit povědomí Čechů o nebezpečí soli a zároveň by měl vést k postupnému snižování soli ve výrobcích. 

Program se osvědčil i ve Velké Británii. Graham McGregor z londýnského zdravotního institutu, který na tiskovou konferenci ministerstva dorazil také, řekl, že tam díky programu klesla po sedmi letech průměrná konzumace soli z 9,5 na 8,1 gramu na den. "Zabránili jsme zhruba osmnácti tisícům infarktů. Sůl sice není jediný faktor způsobující infarkt, je to však největší příčina této choroby," uvedl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video