V České republice jsou podle volebního zákona volebními dny pátek a sobota. Ilustrační foto

V České republice jsou podle volebního zákona volebními dny pátek a sobota. Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Češi si zvolí svých 22 europoslanců začátkem června, určil Klaus

  • 87
Čeští voliči budou vybírat své zástupce v Evropském parlamentu v pátek 5. a v sobotu 6. června. Termín dnes vyhlásil prezident Václav Klaus. Česko bude mít nově v Bruselu a Štrasburku pouze dvaadvacet zástupců ze 736, tedy o dva méně než nyní.

Zákon o evropských volbách Klausovi neumožňoval vybrat jiný termín. Volby do Evropského parlamentu se totiž v EU musí uskutečnit mezi 4. a 7. červnem, přičemž v České republice jsou podle zákona volebními dny pátek a sobota.

Naposledy Češi volili své europoslance v roce 2004. Z voleb tehdy vzešlo 24 zákonodárců, letos jich bude o dva méně. Členské státy EU se totiž po rozšíření Unie na 27 zemí dohodly, že se sníží počet křesel v parlamentu ze 785 na 736.

Lisabonská smlouva pak počítá se 754 evropskými poslanci. Česku by jich však i v případě úspěšné ratifikace dokumentu mělo zůstat 22.

Všechny strany kromě zelených už zveřejnily své kandidátky. Jedničkou ODS bude Jan Zahradil, který post europoslance obhajuje. Dvojkou bude bývalý hejtman Evžen Tošenovský. - čtěte ODS mění styl, chystá i negativní kampaň

Čelo kandidátky sociální demokracie obsadil bývalý místopředseda vlády pro ekonomiku Jiří Havel. Až za něj socialisté na kandidátku postavili současné europoslance Richarda Falbra a Libora Roučka.

Za zelené chtějí o křesla v Bruselu zabojovat Kateřina Jacques a Matěj Stropnický. Kandidáty zelených do evropských voleb vybere definitivně až jejich republiková rada.

Kandidátky musí strany sestavit do konce března

Češi půjdou vybírat europoslance podruhé, premiéru si odbyli před pěti lety. Politické strany a hnutí mají na sestavení kandidátek čas do konce března. Předložit je musí ministerstvu vnitra nejpozději 66 dnů před začátkem voleb, nejzazší termín tak je 31. březen.

Na rozdíl od sněmovních voleb je kandidátka jen jedna pro celou republiku, proto se nepředkládá krajským úřadům. Dalším rozdílem je to, že si lidé na výsledky voleb budou muset počkat asi až do neděle. Sčítání hlasů totiž začne až v okamžiku, kdy se uzavře poslední volební místnost na území EU.

Před pěti lety volby do europarlamentu vyhrála ODS ziskem devíti křesel, druhá byla KSČM se šesti a třetí SNK ED se třemi evropskými poslanci. O zbývajících šest křesel se rovným dílem podělily KDU-ČSL, ČSSD a hnutí Nezávislí.

Půjdete k volbám do Evropského parlamentu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 24. února 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 9972

NE
NE 2447

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video