Žlutenka typu E se dosud běžně nepřenášela mezi lidmi.

Žlutenka typu E se dosud běžně nepřenášela mezi lidmi. | foto: Profimedia.cz

Češi si z cest vozí nový typ žloutenky

  • 45
Žloutenka typu E není moc známá, letos je to však jedna z největších nástrah zahraničních dovolených. A to i v sousedních zemích. Případů lidí, kteří si přivezli tuto nemoc, přibývá. Od začátku roku jich bylo osm, ale sezona teprve začíná. Chytit ji navíc mohou i ti, kteří se nechali naočkovat proti běžné žloutence typu A..

Navíc nehrozí v exotických zemích, jeden z pacientů se nakazil v Německu.

Žloutenka typu E není nově objevená, jen se dosud běžně nepřenášela mezi lidmi. Je stejně nebezpečná jako ostatní typy – pokud ji pacient neléčí, může v krajním případě zemřít.

Není to jediná nebezpečná nákaza, která letos hrozí při cestách. Rozmáhá se i malárie, kterou může cestovatel lehce dostat i na letišti. Jako žena, která se nedávno léčila v nemocnici na Bulovce.

"Byl to těžký případ, parazit se v krvi silně rozmnožil. Napadá krvinky a způsobuje jejich rozpad. Komáři, kteří nemoc přenášejí, často přiletí spolu s letadlem, a než v letištních halách zemřou, stihnou někoho popíchat," popisuje Hana Roháčová, primářka infekčního oddělení nemocnice na Bulovce.

Navíc komáři, kteří malárii přenášejí, se spolu s oteplováním stěhují do zemí, kde by je cestovatelé běžně nečekali. Nakazit malárií se člověk může i ve Francii.

"I u nás na jižní Moravě či na Slovensku byly dříve tyto nákazy běžné a je možné, že se toto nebezpečí se změnou klimatu zase vrátí," říká Roháčová.

Malá pravděpodobnost, dalekosáhlé následky

Platí sice, že z každé tisícovky Čechů, kteří zamíří na dovolenou, si nějakou cizokrajnou chorobu přiveze jen jeden až dva lidé, ale pak jde o vážnou věc, která se léčí v nemocnici a ne vždy končí dobře.

"Třeba lidé s tyfem, což je častá cestovní choroba, si poleží několik týdnů v izolaci, a to není nic příjemného," popisuje Hana Roháčová.

Právě v nemocnici na Bulovce skončil i manželský pár, který jel do Egypta na svatební cestu. Vykoupali se v Nilu, a když přiletěli zpět do Česka, měli oba vysoké horečky. Mladou ženu už lékaři zachránit nedokázali – zemřela druhý den kvůli amébovité úplavici.

"To není jen průjmovité onemocnění, ale napadá i další orgány, nejčastěji játra, která může zničit," upozorňuje lékařka. Řada cestovatelů si přiváží i Leishmania, což je kožní bakterie, kterou lidé chytí i v Chorvatsku, kam letos míří přes 600 tisíc českých turistů. A nejde jen o nemoci.

"Měsíčně řešíme stovky případů úrazů," říká Daniela Wallová z International SOS assistance, která pomáhá zraněným lidem v zahraničí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video