Benediktinský arciopat Anastáz Opasek při mši v břevnovském klášteře v Praze

Benediktinský arciopat Anastáz Opasek při mši v břevnovském klášteře v Praze (březen 1999) | foto: Judita Thomová-Mauerová , ČTK

Kněz a básník Opasek byl pro spoluvězně „Opat chuligán“

  • 3
Anastáz Opasek plně sdílel osud své země. Není se tedy čemu divit, že jeho život byl plný tragických zvratů. O víkendu si jej připomněli věřící a zejména Břevnovský klášter, kde Opasek působil jako arciopat. Tento týden totiž uplyne sto let od narození kněze, který získal přezdívku Opat chuligán.

Anastáz Jan Opasek se sice v roce 1913 narodil ve Vídni, ale teologii studoval v Římě a v Praze, kde také vstoupil do benediktinského řádu. Na kněze byl vysvěcen roku 1938, v "předvečer" druhé světové války, kterou nepřečkal
s rukama složenýma v klíně. Po porážce Německa byl proto vyznamenán
řádem za zásluhy v boji proti nacismu.

Jak dostal Opasek přezdívku Opat chuligánČtěte v pondělí, 15. dubna

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

V roce 1947 se stal opatem Břevnovského kláštera, ale už o dva roky později byl v rámci akce komunistické moci zaměřené proti klášterům a řeholníkům zatčen a ve vykonstruovaném monstrprocesu odsouzen na doživotí za špionáž ve prospěch Vatikánu.

11 let knězem, 11 let za mřížemi

Ve vězení, kde kvůli svým osobitým a svérázným názorům získal přezdívku Opat chuligán, strávil jedenáct let, než se dostal na svobodu díky amnestii. Po propuštění pracoval na stavbách a později v Národní galerii.

Anastáz Opasek

  • Narodil se 20. dubna 1913 ve Vídni, zemřel 24. srpna 1999
  • Římskokatolický kněz, básník, teolog a benediktinský mnich, opat a arciopat Břevnovského kláštera
  • V roce 1949 byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na doživotí (propuštěn v roce 1960)
  • V roce 1968 emigroval, vrátil se až po roce 1990

Jen o pár let později zasáhla jeho život další rána - srpen 1968 a okupace vojsky Varšavské smlouvy. "Po srpnu emigroval do Spolkové republiky Německo, konkrétně do benediktinského opatství Rohr v Bavorsku," popisuje mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Do vlasti se vrátil až v roce 1990 jako arciopat Břevnovského kláštera,
který zde v roce 1997 přivítal Svatého otce Jana Pavla II. Významného muže
při sobotní mši v tomto klášteře připomněl pražský arcibiskup, kardinál
Dominik Duka, a rovněž sbor z německého města Rohr, kde Opasek v roce 1999 při své návštěvě zemřel.

Návštěvníci kláštera měli výjimečnou možnost dostat se i do běžně nepřístupných částí kláštera či do zahrady. Věřící mohou navštívit hrob Anastáze Opaska na svatomarkétském hřbitově v Praze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video