Historik Boris Gol před ponorem k vraku křižníku Giuseppe Garibaldi

Historik Boris Gol před ponorem k vraku křižníku Giuseppe Garibaldi | foto: www.finnsub.cz/garibaldi

Češi se vrátili ke křižníku, který potopil kapitán z Brna. Svezli k němu objevitele

  • 3
Historik Boris Gol si splnil sen. Před pár dny se - ač suchozemec - potopil k vraku křižníku Giuseppe Garibaldi z první světové války, jehož polohu lokalizoval. Loni ho našli čeští potápěči, Golovi ale bylo souzeno počkat si na spatření vraku lodi potopené kapitánem z Brna více než rok.

Boris Gol mezi potápěči platí za suchozemce v nejčistším slova smyslu - nikdy se nepotápěl. Ke vraku Garibaldiho, který loni identifikovali jeho známí, se vydal ve speciální výzkumné ponorce 25. listopadu.

"Hodina strávená u vraku, o kterém ví snad vše, je tentokrát jen jeho. Jedná se o nejhlubší sestup ponorky, tentokrát skutečně až na dno," popsal ponor datovaný 25. listopadu na webu expedice fotograf Petr Stejskal.

Při ponoru musela ponorka dbát opatrnosti - kolem vraku jsou staré rybářské sítě, v nichž je možné uváznout. A co víc - na palubě křižníku je dosud nevybuchlá munice.

Křižník Garibaldi jde ke dnu
Repro: www.finnsub.cz/garibaldi

Rakousko-uherská ponorka vedená zkušeným kapitánem Rudolfem von Singule - brněnským rodákem - poslala křižník Giuseppe Garibaldi ke dnu 18. července 1915. Češi vrak našli 28. dubna 2008. O expedici natáčejí dokument.

Expedici ale poznamenala smrt potápěče-fotografa Jana Otýse. Po ní začaly tahanice s chorvatskými úřady, které tvrdily, že se Češi ke vraku potápěli bez povolení. Češi se hájili, že pro takzvané "technické potápění" do hloubek větších než 40 metrů v Chorvatsku neexistují žádná pravidla, a že si Chorvati chtějí přisvojit slávu z nálezu křižníku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video