Turkovi (tmavovlasý pár uprostřed) pozvali Oleksiyenkovy (blond pár vlevo) na nedělní kuře na zelí.

Turkovi (tmavovlasý pár uprostřed) pozvali Oleksiyenkovy (blond pár vlevo) na nedělní kuře na zelí. | foto: Lenka Nejezchlebová, iDNES.cz

Češi se málo druží, povzdechla si u oběda Ukrajinka

  • 79
V padesáti bytech po celém Česku se v neděli sešlo padesát českých a padesát přistěhovaleckých rodin, aby spolu poobědvaly. Novodobou "družbu" pořádá každoročně sdružení Slovo 21. Má pomoci cizincům a Čechům lépe se poznat. Redaktorka iDNES.cz přijala pozvání na česko-ukrajinský oběd v Praze.

Oběd, na který pozvala česká rodina Turkových ukrajinskou rodinu Oleksiyenkových, začal v jednu hodinu. Podávala se rodinná specialita kuře na zelí. Redaktorka iDNES.cz do bytu přišla až na kávu v půl třetí. A vpadla rovnou do srdečného rozhovoru zjevně dobře se bavící společnosti.

"Jak se řekne ukrajinsky dudlík?" ptal se zrovna Jan Turek svých nových ukrajinských přátel Haliny a Vasila. "My říkáme dunda," odpověděl Vasil a Turkovi si tak mohli připsat další cizojazyčné pojmenování pro dudlík do své údajné sbírky.

Na stole je víno, pivo, pár panáků zubrovky, džus, talíř buchet a hrnky s kávou. Dcera ukrajinských manželů, vysokoškolačka Julia si hraje se svou o dvacet let mladší českou jmenovkyní. Atmosféra je uvolněná. A to se dnes rodiny viděly poprvé v životě. Dohromady je dalo sdružení Slovo 21.

Hádej, kdo přijde na oběd?
"Každoročně vyzýváme české i přistěhovalecké rodiny, aby se přihlásily. Dvojice rodin pak dáváme dohromady tak, aby si byly něčím blízké, třeba věkově nebo profesně, aby měli ti lidé něco společného a měli si o čem povídat. Zatím se nám to daří," usmívá se Bára Šubrtová, která hraje při setkání v útulném malém bytě jednoho pražského paneláku roli asistentky.

"U každého setkání je asistent-dobrovolník, který se předem s rodinami sejde, může trochu pomoct při komunikaci, případně při jazykové bariéře, ani jedno ale není tady problém, jak vidíte."

Ukrajinsko-český oběd

Vasil Oleksiyenko přijel do Česka před šesti lety, jak jinak, za prací. Na Ukrajině pracoval jako mistr v metalurgickém závodě, ale za stále nižší a nižší plat. "Bylo stále náročnější uživit rodinu, žena pracovala v bance, kde měla 50 dolarů, tedy asi tisíc korun, přičemž ceny jsou na Ukrajině podobné jako v Praze," vypráví.

Když se mu po půl roce povedlo najít v Česku práci a postavil se na vlastní nohy, přijela za ním i žena Halina a poté, co dokončila střední školu, i dcera. Čtyřicátník Vasil v současné době podniká, jeho firma pracuje na likvidacích továrních hal, jeho pohledná blonďatá manželka je v domácnosti. Julia studuje mezinárodní vztahy na vysoké škole.

Tady se lidi málo druží
"Češi jsou moc příjemní, nikdy jsme neměli moc problémy kvůli tomu, že jsme z Ukrajiny, možná jen chvíli, dokud nás nepoznají," říká dobrou češtinou Halina.

Co je však na české společnosti stále znovu a znovu překvapuje, je, že se lidé málo setkávají. "U nás se lidi pořád navštěvují, doma se pořádají obědy, večeře pro příbuzné a pro přátele, lidé se hodně druží. Tady se tak jde občas do restaurace," podivuje se Halina. Sami zavedli tradici večeří až pro několik spřátelených rodin i v Praze.

Vánoce, jólka a SSSR
Hovor se ubírá směrem k rusko-českým lingvistickým hříčkám, kdy často podobná slova znamenají něco úplně jiného (oblíbené cimrmanovské "achótniky" - v češtině ochotník, v ruštině lovec), dlouho vydrží i téma Vánoc a "jólky" a padne i několik vtipů z éry sovětského bloku.

"Pepíčku, kdo je náš největší přítel? Sovětský svaz. A kdo je náš největší nepřítel, Pepíčku? Rusáci," vypráví vesele pan Turek. Oba ukrajinští manželé, kteří o životě v područí "Rusáků" v bývalém SSSR vědí své, se upřímně smějí. Po návratu do těch dob netouží, ale vzpomínají, že například z hlediska výše výdělků byl v té době život na Ukrajině lepší.

Oleksiyenkovým se v Praze líbí, jestli tu ale zůstanou, nevědí. Na Ukrajinu jezdí na návštěvu k příbuzným jednou až dvakrát ročně, paní Halina tam navíc dálkově studuje psychologii.

Jan a Magdalena Turkovi jsou archeologové, specializují se na pravěk. Jan často přednáší i na vysoké škole, oba se ale věnují i archeologické praxi na vykopávkách. Magdalena je ale momentálně na mateřské dovolené s Jůlinkou.

Ukrajinsko-český oběd

"Musím říct, že to byl báječný zážitek, máme známé po celém světě, ale z Ukrajiny jsme nikoho neznali a tahle rodina jsou moc fajn lidé," řekl krátce po setkání Jan Turek.

"Vyměnili jsme si kontakty, už máme pro změnu pozvání na oběd k nim. Bylo to velmi spontánní setkání, to jsme ani nečekali, nebyly tam žádný hluchý místa. Báječně jsme se bavili."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video