Rozlučka s předsednictvím: premiér Jan Fischer za dohledu svého předchůdce Mirka Topolánka rozkrájel předsednický dort.

Rozlučka s předsednictvím: premiér Jan Fischer za dohledu svého předchůdce Mirka Topolánka rozkrájel předsednický dort. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Češi se loučí s předsednictvím. Uspěli jsme, shodli se Fischer a Topolánek

  • 35
V zahradě Úřadu vlády v Praze začalo po páté hodině odpoledne neformální rozloučení Česka s předsedáním Evropské unii. Štafetový kolík od Prahy o půlnoci přebere Stockholm. Předsednictví uspělo, shodli se Mirek Topolánek, jenž ho jako premiér započal, a Jan Fischer, který ho dokončil.

"Předsednictví formálně začalo prvního ledna, ale předcházely mu dva roky příprav," připomněl Jan Fischer. "Bylo zvláštní tím, že moji předchůdci (vláda Mirka Topolánka) se neměli kam rozhlížet a spadli do toho rovnýma nohama," připomněl premiér lednovou plynovou krizi a izraelsko-palestinský konflikt v Gaze.

"Výsledek ale byl dobrý a nakonec úspěšný. Týmy se nerozpadly, lidé byli loajální, přesvědčení o tom, co dělají, a uměli spolu dobře komunikovat," ocenil šéf úřednické vlády práci všech, kteří se na předsednictví podíleli. A pochválil i vstřícnost Evropské komise a jejího předsedy José Manuela Barrosa.

ANKETA O PŘEDSEDNICTVÍ

Vyberte, čím se podle vás Česko nejvíce zapsalo do povědomí EU

Druhé "úvodní závěrečné slovo" na zahájení neformální rozlučky připadlo Mirku Topolánkovi. Přinesl si poznámky na papíře, nakonec ale mluvil spatra.

"Jana Fischera jsem si vybral dobře, když jsem ho nominoval na předsedu vlády. Zamezil největší ostudě, kterou jsme si tak trochu připravili sami. Díky němu můžeme předsednictví považovat za úspěšné," řekl Topolánek. "Evropě jsme to opravdu osladili," připomněl s úsměvem heslo, s nímž jeho kabinet přišel.

Expremiér také pochválil novináře, kteří podle něj "až na výjimky do toho 24. března, kdy padla vláda, nebo do 8. května, kdy začala vládnout další vláda, o předsednictví psali velmi korektně. Pak ty komentáře byly více jízlivé," podotkl Topolánek.

Vondra varoval Švédy před nepřejícnými státy

Na předsednictví dnes na Rádiu Česko vzpomínal i Topolánkův vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. "Naše země neumí povznést ty důležité záležitosti nad domácí," posteskl si politik, který se o pádu kabinetu dozvěděl v momentě, kdy v Bílém domě chystal návštěvu Baracka Obamy v Praze.

"Ten tlak byl možná větší, než když nás StB vozila na výslechy," zavzpomínal někdejší disident Vondra. "Během dne se mi i čtyřikrát vybil mobilní telefon, to se mi nikdy předtím nestalo," řekl.

Vondra také varoval Švédy, kteří Evropu povedou po Česku. "V Evropě byla řada těch, kteří si naše úspěchy moc nepřáli. Velcí chtějí rozhodovat sami a nemají extra zájem, aby země jako Česko a Švédsko uspěly," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video