Češi se Iráku lekli, nejdou tam

  • 39
Před rokem se otevírala česká ambasáda v Bagdádu a české firmy si brousily zuby na tučné zakázky. Dnes je Irák jedním z nejnebezpečnějších míst a Čechů tam mnoho není. "Nevíme o tom, že by byl v Iráku někdo další kromě pracovníků naší ambasády a policistů," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Koncem roku z Iráku odejdou i čeští vojenští policisté a české zastoupení zůstane na bedrech tuzemských firem.

"Jak uspějí, nyní závisí jen na nich, my jsme jim připravili pole," říká Ivo Šilhavý, který se na ministerstvu Irákem zabývá.

Cesta do Iráku, kam není potřeba ani vízum, je dnes značně riziková a diplomaté ji ani nedoporučují, pokud dotyčný nemá domluvenou ochranu. Několik společností v minulých měsících zřídilo v Iráku své kanceláře, řídí je však místní lidé.

"České firmy mají připraveny projekty, ale většina z nich v současné době vyčkává, jak to bude v Iráku s bezpečím," říká Tomáš Husák z ministerstva zahraničí.

Pár firem už zakázky získalo. Mars Jevíčko dodala neprůstřelné vesty, kopřivnická automobilka Tatra nedávno získala zakázku na šest milionů dolarů. Brněnskému Geotestu se rýsuje zakázka na rekonstrukci čističek odpadních vod.

"České společnosti uzavřely v jižním Iráku v oblasti vodního hospodářství smlouvy zhruba za jeden milion dolarů," říká člen bývalé koaliční správy Iráku Jaroslav Reif.

Ve středu jednal v Praze s prezidentem Václavem Klausem ministr vodních zdrojů Abdal Latíf Rašíd. "Snažil se vysvětlit, že drtivá většina země je bezpečnější, než si umíme představit," uvedl náměstek ministra zahraničí Petr Kolář.

Iráckému ministrovi navrhl, že Česko může poslat experty na jednotlivá ministerstva. Jeden Čech dnes už působí na iráckém ministerstvu vnitra.

Češi nyní Iráčanům pomáhají hlavně tím, že doma školí nejrůznější odborníky. V motolské nemocnici se nedávno v oboru kardiologie školili iráčtí lékaři a sestry.

Špidlova vláda na svém posledním zasedání koncem července uvolnila deset milionů korun na obnovu iráckých památek. Z těchto peněz se má financovat například záchrana rukopisných památek v Národní knihovně v Bagdádu.

Ve středu jednal v Praze s prezidentem Václavem Klausem ministr vodních zdrojů Abdal Latíf Rašíd. (11. srpna 2004)


Video