Češi se v posledních letech cítí více jako nemocní. Ilustrační foto

Češi se v posledních letech cítí více jako nemocní. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Češi se cítí víc nemocní, bojí se rakoviny a obezity

  • 6
Méně lidí dnes řekne, že je jejich zdraví skvělé. Za poslední dva roky se Češi daleko více cítí jako nemocní. Pesimismus zřejmě souvisí s ekonomickou krizí - zdraví totiž ovlivňuje i duševní pohoda. V budoucnu se Češi nejvíc bojí obezity a rakoviny, vyplývá z průzkumu firmy Philips.

Když se Čechů zeptáte, jestli se cítí úplně zdraví, kývne vám na to jen každý desátý. A každý desátý si naopak postěžuje: Je to špatné. Vnímání vlastního stavu se za pouhé dva roky dost zhoršilo. Oproti roku 2008 totiž ubylo lidí, kteří hodnotí svoje zdraví na výbornou, a mírně přibylo těch, kteří se cítí špatně. Vyplývá to z čerstvého průzkumu, který si nechala v květnu udělat firma Philips.

Jsou Češi hypochondři?

Pesimismus pravděpodobně souvisí i s doznívající ekonomickou krizí. "Zdraví je totiž stav optimální tělesné, duševní a sociální pohody," vysvětluje lékař Zdeněk Seidl.

Většina lidí (55 procent) hodnotí své zdraví jako "celkem dobré". "Méně si stěžují ženy. A také platí, že čím je respondent starší, tím je hodnocení horší," říká Ladislav Klika ze společnosti MindBridge Consulting, která průzkum zpracovala. Odpovídalo čtyři sta lidí.

Podobná analýza se postupně uskuteční i v dalších zemích. Výsledky jsou zatím jen z Lotyšska a ukázalo se, že tamní lidé jsou spokojenější než Češi. Úplně zdravá se cítí pětina Lotyšů. "Záleží na momentální náladě a neodpovídá to skutečnému zdravotnímu stavu lidí – Lotyši mohou být více nemocní, ale mohou být momentálně v lepším rozpoložení," vysvětluje Klika.

Strašák obezita, až pak rakovina

Nejvíce nás straší obezita. Když lidé odpovídali, jaké nemoci se v příštích pěti letech bojí, byla nadváha na prvním místě. Následovaly nemoci srdce a rakovina. "Uvědomují si, že obezita není jen estetický problém, ale znamená rizika kardiovaskulárních a jiných nemocí," komentovala výsledek Zuzana Kaifoszová z organizace Stent for Life, která se snaží v Evropě zlepšit péči o pacienty s nemocemi srdce.

Průměrná délka života se v Česku prodlužuje – od roku 1990 o pět let u mužů a o čtyři roky u žen. Přesto pořád platí, že se o své zdraví málo staráme. Češi podceňují prevenci, šetří peníze. "Pamatuju si průzkum, kde lidé řekli, že si nejvíc v životě cení zdraví. Ale když měli říct, za co jsou ochotni dát peníze, bylo zdraví až na sedmém místě – za dovolenou, bytem..." podotýká Seidl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video