Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Novotný, MF DNES

Češi se cítí stále bezpečněji. Pokud tedy nebydlí na severu Moravy

  • 181
Stoupá počet těch, kteří se v Česku cítí bezpečně. Nyní jsou to téměř tři čtvrtiny obyvatel. Stále více lidí chválí i práci policie. Nejbezpečněji se cítí Pražané, největší obavy mají obyvatelé severu Moravy a Středočeši.

Pocit bezpečí Čechů zkoumali tazatelé institutu CVVM. Za posledních deset let stoupl počet těch, kteří se v Česku cítí bezpečně, z 45 na 74 procent (součet odpovědí rozhodně ano a spíše ano, pozn. red.). "Během roku, který dělí poslední dvě šetření, se zvýšil pocit bezpečí o 6 %, což je nejvyšší posun od roku 2006," uvádí autoři průzkumu.

Krize se Češi bojí, konce světa ne

Další průzkum zjišťoval, co Češi považují za hrozbu. Největší strach mají lidé z ekonomické krize, kterou jako velkou hrozbu vnímají víc než dvě třetiny dotázaných. Mnohem méně se lidé bojí přírodních katastrof, které jen 38 procent považuje za velké ohrožení. Jen čtvrtina lidí má velkou obavu z epidemií a pouhých 18 procent z války.

Třiašedesát procent obyvatel má velký strach z mezinárodního organizovaného zločinu, přes polovinu z terorismu. Stejný podíl lidí - 29 procent - považuje za velkou hrozbu krajní pravici a uprchlíky, pětina lidí pak cizince žijící v Česku.

Výzkumníci se ptali i na to, zda Češi věří, že se naplní proroctví o letošním konci světa. Dvě procenta věří, že určitě ano, možnost apokalypsy připouští každý dvacátý.

Tazatelé zjišťovali i to, zda se lidé cítí bezpečně přímo v místě svého bydliště. Počet takových lidí se za posledních šest let výrazněji nezměnil, v bezpečí se cítí 80 procent. Mnohem méně obav mají obyvatelé venkova než ti, kteří žijí ve velkých městech.

Celkově je mezi lidmi nejsilnější pocit bezpečí v Praze a na střední Moravě včetně Brna, naopak na druhém konci tabulky skončily střední Čechy a Moravskoslezský kraj. "Zrovna v těchto dvou krajích je už kritický podstav policistů. Lidé vnímají, že policisty vidí v ulicích daleko méně, to může podporovat jejich pocit vyššího rizika," řekla iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká. Policisté by podle ní nutně potřebovali nabrat 1 500 nových lidí, kteří by byli vidět a pomáhali by řešit běžnou kriminalitu v ulicích. 

Policie z únorového průzkumu, kterého se zúčastnilo 1 054 lidí, i tak vyšla velmi dobře. Těch, kteří jsou s její prací spokojení, je poprvé více než nespokojených - 54 procent proti 41. Ještě častěji dotazovaní lidé chválili policisty v místě svého bydliště. Spokojeny jsou v tomto případě dokonce dvě třetiny lidí.  Podle Kopecké na to může mít vliv velký zájem médií o kriminální případy. "Lidé mají informace nejen o tom, že se v jejich okolí něco stalo, ale že se to i podařilo vyřešit," domnívá se Kopecká.

Autoři průzkumu nicméně očekávají, že ocenění práce policie už dosáhlo svého vrcholu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue