Češi se bojí, že s EU přijde zdražování

  • 100
Z blížícího se květnového vstupu Česka do Evropské unie nejsou čeští občané nadšeni. Mírně nadpoloviční většina, přesně 51 procent, má nyní ze vstupu do unie obavy a dvě třetiny lidí tvrdí, že členství v unii nám přinese spíše více nevýhod než výhod.

Vyplývá to z výsledků průzkumu, který pro MF DNES začátkem dubna udělala společnost Median.

"Lidé mají ze vstupu do unie dlouhodobě obavy, i když v referendu loni odpověděla většina ano. Je to pro mnohé krok do neznáma," řekl autor průzkumu Přemysl Čech ze společnosti Median.

Největší obavy mají přitom lidé ze zdražování, které podle nich vstup Česka do EU přinese. To uvedly dvě třetiny dotázaných. Obavu ze ztráty suverenity má téměř pětina občanů a růstu nezaměstnanosti se obává přes 13 procent lidí.

Tři nejčastěji uváděné výhody vstupu naopak byly, že se zlepší možnost cestování a přibude příležitostí studovat či pracovat v EU. Přitom až na Velkou Británii a Irsko se ostatní země EU rozhodly bránit svůj pracovní trh před lidmi z nových členských zemí minimálně dvouletým přechodným obdobím.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda nepovažuje výsledky průzkumu za alarmující a popírá, že by vláda občany nedostatečně informovala. "Lidé u nás jsou trochu více skeptičtí. Chybí jim přímá zkušenost s EU. Po vstupu se jejich názory na výhody a nevýhody změní," tvrdí.

Lidé se bojí zdražování
Lidé jsou podle průzkumu většinou přesvědčeni, že vstup do unie jim přinese především zdražování. Myslí si to dvě třetiny dotázaných z celkem 502 oslovených lidí. Ale jsou jejich obavy oprávněné?

Jak v čem. Cenový pohyb, a to oběma směry, by měla přinést změna daně z přidané hodnoty, pokud vládní koalice v parlamentu dokáže přehlasovat veto prezidenta. Podražit by pak měly například některé služby - třeba holič či stravování v restauracích.

Mírně zlevnit by naopak mohlo například oblečení či elektronika. Kvůli dovozním clům také podraží potraviny dovážené ze zemí mimo EU - například banány, rýže či některé ryby.

Termín voleb lidé neznají
"Je pravda, že na mítincích se mě lidé často ptají, jestli opravdu dojde ke zdražování, takže mě nepřekvapuje, že lidé tak odpovídali," komentoval výsledek průzkumu kandidát ČSSD pro evropské volby, senátor Richard Falbr.

Politiky zřejmě před volbami čeká ještě hodně práce, aby lidé vůbec přišli volit. Více než polovina z nich podle průzkumu ani neví, že budou již v červnu. Přesné datum 11. a 12. června dokázala přitom určit jen tři procenta lidí. "Plochá vládní propaganda dokázala lidem evropskou tematiku znechutit," míní lídr ODS pro evropské volby Jan Zahradil.

A nešokovalo ho ani to, že na vstup do Evropské unie se podle průzkumu těší jen 17,9 procenta lidí. "Lepší je rezervovaný přístup. Vystřízlivění aspoň nebude tak hořké. Vyplývá to z toho, že těch, kteří se chystají jet pracovat či studovat do zemí EU, je výrazná menšina," konstatoval místopředseda ODS.

Falbr negativní náladu českých občanů před vstupem do unie přičítá tomu, že se podle něj více píše o negativních věcech. Jako příklad uvedl "aféru", která vznikla kvůli údajně povinnému balení koblih.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda odmítá, že by negativní názory občanů mohly souviset s tím, že jim vláda nedává dost informací. "Jasně jsme řekli, že i podle názoru centrální banky může cenová hladina po vstupu do unie stoupnout asi o dvě procenta. A když to říkáme nahlas, tak dostáváme nálepky, že jsme eurohurvínci," řekl Svoboda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video