Sesuvy půdy na severovýchodě Afghánistánu.

Sesuvy půdy na severovýchodě Afghánistánu. | foto: 5. kontingent AČR

Češi pomáhají Afgháncům ze zaplavených oblastí

Květnové povodně a rozsáhlé sesuvy půdy sužují obyvatele hornaté provincie Badakšan na severovýchodě Afghánistánu, kde v rámci jednotek ISAF působí čeští vojáci. Mezinárodní síly včetně Čechů spolu s místní policií mapují škody a varují, že v oblasti hrozí humanitární krize.

Podle mluvčí české jednotky Lady Kovářové postihly sesuvy devět z osmadvaceti okresů provincie Badakšan. "Dílčí informace mluví nejméně o třiceti obětech a více než tisícovce postižených rodin," uvedla Kovářová.

Připomněla, že při jednom ze sesuvů počátkem května zemřel i jeden z českých vojáků. Valící se bahno zcela pohřbilo jedno ze čtyř vozidel čtrnáctičlenné patroly českého kontingentu. - více zde

Situaci v postižených oblastech komplikuje počasí. "Hlavně v horských oblastech se pravidelně opakují přívalové deště, podmáčená půda nemá čas proschnout, a proto se stále objevují nové sesuvy," konstatovala Kovářová. Některá údolí i celé okresy jsou nepřístupné.

Vojáci mezinárodních sil ani místní policie tak nemohou přesně zjistit, kolik vesnic bylo poničeno a kolik kilometrů cest je neprůjezdných. Místní lidé teprve nyní postupně hlásí ztráty tisíců kusů dobytka a velké škody na úrodě ze stovek hektarů obdělaných polí.

"Velice drahým materiálem je v této oblasti dřevo. Lesy jako takové v této části Afghánistánu neexistují, a proto ztráty několika tisíců stromů budou komplikovat proces rekonstrukce a obnovy," řekla Kovářová.

Sesuvy zřejmě zničily i úrodu
Peníze, které na obnovu po sesuvech půdy a povodních vyčlenila místní vláda, podle ní nestačí. S financováním základních oprav a přísunem nejnutnější pomoci proto pomáhá německý, dánský i český kontingent.

Z fondů ministerstva zahraničních věcí, které má k dispozici český kontingent, vojáci vyčlenili šest tisíc dolarů především na opravy mostů, cest, nákup základních potravin a příspěvky na rekonstrukci domů.

Do postižených oblastí míří potravinová pomoc v podobě mouky, oleje a pitné vody v hodnotě tisíců dolarů. Hlavní humanitární krizi v podobě nedostatku potravin lze ale podle Kovářové očekávat až v zimě.

"Období, kdy je možno na místních horských políčkách pěstovat základní zemědělské plodiny, trvá často pouze 3 až 4 měsíce. Pokud byla tato úroda zničena již v počátku, můžeme očekávat druhou vlnu humanitární krize v zimních měsících," konstatovala Kovářová.

Ve městě Fajzabád v hornaté provincii Badakšan na severovýchodě Afghánistánu působí v rámci alianční mise ISAF pod velením NATO 83 českých vojáků. Spolu s Dány a vojáky německého Bundeswehru chrání tamější provinční rekonstrukční tým a podílejí se na obnově země. - více zde

, natoaktual.cz

Video