Izraelští záchranáři převážejí k ošetření zraněného po zásahu proti flotile aktivistů (31. května 2010)

Izraelští záchranáři převážejí k ošetření zraněného po zásahu proti flotile aktivistů (31. května 2010) | foto: AP

Čeští novináři podali trestní oznámení kvůli věznění v Izraeli

  • 447
Dva čeští novináři, kteří byli loni v květnu odvlečeni do izraelské věznice při zásahu izraelských vojáků proti konvoji aktivistů s humanitární pomocí, podali trestní oznámení. Upozorňují tak na újmu, kterou jim při zásahu způsobili, i na liknavý postup českých úřadů, které se jich prý nezastaly.

Tři novináře a jednoho filmaře odvlekli izraelští vojáci z mezinárodních vod do věznice v Beerševě loni v květnu. Dva z nich se rozhodli podat trestní oznámení.

Celé trestní oznámení najdete zde

Mají podezření na spáchání 29 trestných činů včetně únosu a vraždy a nelíbí se jim ani postup českých úředníků, který podle nich odporuje mezinárodním smlouvám a Vídeňské úmluvě o konzulárních stycích.

Freedom Flotilla

Konvoj "Freedom Flotilla" o šesti lodích 31. května 2010 neuposlechl výzev izraelských plavidel, aby změnil kurs a místo do Gazy, odkud palestinští ozbrojenci ostřelují Izrael, vyložil humanitární pomoc v izraelském přístavu. Tam měl být prohlédnut a dopraven do Gazy po zemi.

Na palubách lodí byli čtyři čeští občané - reportér ČT Petr Zavadil, jeho kameraman Jan Línek, nezávislý novinář Zdeněk Lokaj a filmař Alexandr Vojta - a řada dalších novinářů.

Izrael nakonec proti lodím v mezinárodních vodách zasáhl, přičemž vojáci zastřelili devět aktivistů a 60 zranili. Aktivisté hovořili o brutalitě vojáků, vojáci na videích ukazovali, že byli napadeni jako první, když slanili na palubu.

Sedm stovek aktivistů a pasažérů skončilo ve vězení v jihoizraelské Beerševě, po naléhání světa je Izrael propustil.

Komise OSN označila zásah za protiprávní a nepřiměřený, čeští novináři s odvoláním na OSN zmínili i "mimosoudní popravy, špatné zacházení se zraněnými či kruté, nelidské zacházení a mučení".

Židovský stát uznal, že při zásahu vojáci chybovali, samotný zásah ale označil za oprávněný.

Žádají proto seriózní vyšetření incidentu, který je poškodil, a od úřadů stejnou právní i konzulární ochranu, jakou poskytují jiným Čechům i v méně závažných situacích.

"Právní úkony, které podnikly české orgány, byly nedostatečné a neodpovídaly standardům EU, které se snažíme naplňovat. Čeští úředníci reprezentující stát v této agendě se tak ve srovnání s ostatními státy v EU jeví jako málo kvalifikovaní a ještě méně pracovití," uvedl nezávislý novinář Zdeněk Lokaj.

Novináři se rozhodli zveřejnit trestní oznámení poté, co státní zástupkyně Renáta Rychnovská jejich původní trestní oznámení podané 2. února 2011 založila. Podle nich protiprávně. Ve středu se proto obrátili na Vrchní státní zastupitelství, aby postup Rychnovské prošetřilo.

"Státní zástupkyně rozhodla bez znalosti práva a respektu k němu, její postup musí být prověřen," řekl nezávislý filmař Alexandr Vojta.

Rychnovská například v odůvodnění, proč založila trestní oznámení na únos, krádež a vraždu, napsala, že se jedná "o mezinárodně právní nebo mezinárodně politickou problematiku a jako taková musí být řešena. Není účelem trestního řízení posuzovat jednání ozbrojených složek státu, a to státu demokratického a právního, kterým Izrael bezesporu je".

"Vzhledem k tomu, že jsme byli poškozeni na zdraví a byla nám způsobena újma hmotná a i nehmotná, cítíme se oprávněni požadovat po orgánech vlastního státu relevantní postup a relevantní šetření ve věci," míní Lokaj s tím, že trestní oznámení měla Rychnovská postoupit do Izraele a českou stranu měl hájit konzul.

Novináři dodali, že i postup české ambasády v Izraeli a českého ministerstva zahraničí byl v rozporu v Vídeňskou úmluvou o konzulárních stycích. "Česká ambasáda v Izraeli má především hájit zájmy českých občanů, nikoliv zájmy Izraele," vzkázal Vojta.

Vyjádření státní zástupkyně čtěte zde

Tehdejší předseda Senátu Přemysl Sobotka nicméně loni Izrael za incident neodsoudil, naopak považoval plavbu aktivistů za "připravenou provokaci". "Jsem stále toho názoru, že ti, kteří se akce zúčastnili, věděli, do čeho jdou. To je i případ našich novinářů, kteří při své inteligenci museli také přesně vědět, čeho se dopouští, takže i následky nechť si nesou sami," vyjádřil se loni v dopise k případu předseda Senátu Přemysl Sobotka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video