Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Češi platí za lékaře 1,85 dolaru. Důvod k radosti to však není, píše NYT

  • 225
Návštěva lékaře přijde Čechy na 1,85 dolaru. A den v nemocnici mohou strávit za čtyři dolary. Rozhodně to ale není důvod k oslavám, píše The New York Times. Prestižní deník poznamenává, že se proti poplatkům vzedmula vlna protestů. Spousta lidí ale více utratí za veterináře, dodává ironicky.

Češi, kteří navštěvují lékaře mnohem častěji než kdokoliv jiný v Evropě, považují poplatky u lékaře za ohavnost, píše NYT.

List poznamenává, že regulační poplatky nejvíce trápí důchodce s nízkými penzemi. "Musím šetřit, abych měla peníze na jídlo," řekla reportérovi v čekárně u lékaře 78letá Květa Lachoutová z Prahy. Sama stěží vyjde se zhruba 600dolarovým důchodem (v přepočtu asi 9 500 Kč). Jen nájem a služby ji totiž měsíčně přijdou na 400 dolarů.

Naopak pro zdravé pracující Čechy jsou poplatky zanedbatelnou položkou. Vždyť deseti- a dvacetikorunovými mincemi obvykle platí za jízdenky na pražské MHD. Mnoho obyvatel "zlatého města", jak se Praze přezdívá, navíc v soukromí přiznává, že podstatně více peněz utratí za veterinární péči o své domácí mazlíčky.

Problém s odmítáním regulačních poplatků podle deníku tkví v nedávné minulosti. Češi byli před rokem 1989 zvyklí na lékařskou péči zdarma. Placení za lékaře tak už z principu považují za špatné.

"Jedinou analogii v naší politické kultuře lze najít v základním vzdělání," cituje NYT profesora Marca J. Robertse z Harvardské univerzity. "Většina lidí ve Spojených státech si myslí, že by základní vzdělání mělo být zdarma a nemělo by podléhat zákonům trhu," vysvětlil.

Deník zmiňuje situaci ve většině postkomunistických zemí: Maďaři poplatky odmítli v referendu, na Slovensku je po nástupu k moci zrušila levicová vláda. A Češi? Ti řeší poplatky u Ústavního soudu. Na výslech k němu museli i premiér Mirek Topolánek a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. - čtěte Soud vyslechl Topolánka a Julínka

Ten si poplatky pochvaluje. Jen za první čtvrtletí totiž počet receptů na léky klesl o 40 procent, píše americký list.

The New York Times zmiňuje i strop 5 000 Kč ročně, který má ochránit chronicky nemocné pacienty. Většina z nich si však není jistá, jak bude fungovat v praxi. "Dosud vidím a zažívám jen negativa," řekla Lenka Vondráčková, která trpí roztroušenou sklerózou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video