Čeští důchodci naříkají na peníze i zdraví.

Čeští důchodci naříkají na peníze i zdraví. | foto: Profimedia.cz

Češi odcházejí do důchodu nejdřív v EU, pak naříkají na peníze i zdraví

  • 129
Jakmile Češi překročí hranici padesáti let, začnou se čím dál tím víc těšit na důchod. Označují to za "ulehčení". A využívají jakékoliv možnosti odejít do penze dříve. Přitom na druhou stranu, sotva se z nich stanou penzisté, pociťují omezení - penězi i věkem. Uvědomují si více nemoci, už o sebe tolik nedbají a cítí se osamělejší.

Tyto a další názory lidí starších padesáti let zjistil velký celoevropský průzkum SHARE v šestnácti zemích Evropské unie. Celkem se průzkumu zúčastnilo 35 tisíc lidí, v Česku jich byly zhruba dva tisíce.

Ukázalo se, že dnes Češi a Češky odcházejí do penze nejdříve - v průměru v 57 letech. Využívají totiž možnosti, která ve všech zemí není, a to odejít předčasně do důchodu i za cenu snížené měsíční penze.
A ženy to ještě kombinují s ne všude obvyklou zavedenou výhodou odejít dřív podle počtu dětí.

PODÍVEJTE SE NA PRŮZKUM SHARE

Další možností je odchod do invalidního důchodu, v němž je devět procent Čechů starších padesáti let. To je po Švédech a Polácích nejvíce v Evropě.

"Češi vnímají důchod jako ulehčení. Bez ohledu na to, zda jsou v penzi čerstvě, nebo už několik let," říká Jana Hamanová z agentury SC&C, jež dělá průzkum v tuzemsku.

Podobně brzo do penze odcházejí jen Rakušané, Italové a Poláci. Na druhém konci evropského žebříčku, co se týče odchodu do penze, jsou Dánové a Švýcaři s aktuálním důchodovým věkem 63 let.

V Česku se dnes má jít do důchodu zhruba v 62 letech. Reformy věk postupně zvyšují až na 65 let, v němž budou odcházet dnešní třicátníci.
Průzkum se také zabýval spokojeností lidí v důchodu, v čemž se už tradičně skeptičtí Češi přesunuli na druhý konec žebříčku. Spolu s Řeky a Poláky patří mezi nejméně spokojené.

Mezi českými seniory staršími 75 let je dokonce třetina těch, kteří se cítí osamělí. To je smutné a zároveň po Itálii druhé nejhorší číslo v Evropě. Kam tedy za spokojenou penzí? Nejšťastnější důchodci v Evropě žijí v Dánsku, Švýcarsku a Nizozemsku.

Omezeni penězi i věkem

Naopak 68 procent českých penzistů se cítí omezeno penězi. V zemi je dnes průměrný starobní důchod 9 945 korun. Jenže 60 procent penzistů říká, že finančně vycházejí jen s potížemi, deset procent dokonce s velkými potížemi.

GENERACE 50+

Cítíte se omezeni penězi?
Odpovědi ano v procentech, lidé starší 50 let v evropských zemích:

Polsko 76 %
Řecko 74 %
Česko 68 %
Španělsko 60 %
Itálie 58 %
Francie 56 %
Rakousko 43 %
Belgie 41 %
Německo 38 %
Švédsko 34 %
Švýcarsko 32 %
Nizozemsko 27 %
Dánsko 25 %

Zdroj: velký celoevropský průzkum SHARE mezi lidmi nad 50 let. Ten se zabývá tématy, jako je rodina, vzdělání, tělesné a duševní zdraví, zdravotní péče, zaměstnání a důchod.

Ale nejde jen o peníze. "Čeští senioři se také cítí ve svých aktivitách velmi často omezeni věkem. To si myslí dva ze tří," říká Jaroslava Pospíšilová z SC&C.

Země tvoří spolu s katolickými státy Polsko - Itálie - Španělsko čtveřici, kde si nejvíce lidí starších padesáti let stěžuje na svůj zdravotní stav.

Zajímavé je, že nejlépe se cítí lidé v protestantských zemích - Nizozemsku, Švédsku nebo Dánsku. Nejen kvůli vyšší životní úrovni. Ukázalo se, že senioři tam o sebe víc dbají, více sportují.

To Češi a Češky naopak nejméně. Zato nejvíce chodí k lékaři - průměrně osmkrát ročně. Častěji do ordinace míří už jen Belgičané, Rakušané a Italové. Nejméně, a to jen třikrát do roka, jdou k lékaři Švédové.

Do nemocnice míří čeští senioři průměrně dvakrát do roka, což je v celé Evropě stejné. Rekordmany však jsou v délce pobytu - 17 dní. Třeba Nizozemcům a Dánům na dva pobyty v nemocnici stačí devět dní, Švédům dokonce jen sedm.

Proč se vlastně dělá tak velký a podrobný průzkum o lidech starších 50 let? Zadala si ho EU kvůli nezbytným reformám penzijních a zdravotních systémů. Evropa rychle stárne, státní finance na drahé sociální zajištění brzy nebudou stačit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video