České speciální síly v Afghánistánu

České speciální síly v Afghánistánu | foto: 601. skupina speciálních sil

Češi mění plány v Afghánistánu. Elitní vojáci ohlídají základnu Bagrám

  • 3
Ministerstvo obrany pozměnilo plány na působení českých vojáků v Afghánistánu. Armáda už znovu nevyšle do mise transportní vrtulníky, ze země se stáhnou poradní týmy. Naopak nově budou čeští vojáci chránit jednu z největších spojeneckých základen Bagrám a do akce se vrátí také elitní bojovníci.

Změny se týkají působení českých vojáků pro zbytek letošního a celý příští rok, na jehož konci se z Afghánistánu stáhnou prakticky všechny zahraniční jednotky a NATO po deseti letech ukončí svou misi ISAF.

Nová mise

Vojáci NATO zůstanou v Afghánistánu i po roce 2014, kdy ze země odejde drtivá většina zahraničních sil. Nová mise "Resolute Support" (Rozhodná podpora) však nebude bojová a zaměří se na výcvik a pomoc afghánské armádě.
Vedoucí roli budou hrát stejně jako dosud Spojené státy, ale také Německo, Itálie nebo Turecko. Vojáci se zaměří na pomoc vládním silám na úrovni ministerstev a vysokého velení.
Zatím ale není jasné, kolik vojáků celkově NATO v Afghánistánu pro novou misi bude potřebovat. Americké velení hovoří o počtu 8 - 12 tisíc mužů, jiné odhady tvrdí, že by mohlo stačit 6 - 9 tisíc vojáků. Přispět je připravena i Česká republika. Šlo by o několik desítek vojáků, kteří by si podíleli na výcviku afghánské armády.

Materiál o změnách předložil vládě ministr obrany Vlastimil Picek kvůli aktuálnímu vývoji a pozměněným plánům některých spojenců na další působení v Afghánistánu.

Už v druhé polovině září skončí poradní a výcvikový tým v provincii Vardak (60 vojáků) a počátkem října se domů vrátí podobný tým z Lógaru (65 vojáků). Jednotky nově nahradí strážní rota o síle až 150 vojáků, kteří budou chránit základnu Bagrám v provincii Parván. O její ochranu požádala Česko sama Aliance.

"Americká" základna Bagrám leží asi 40 kilometrů severně od Kábulu a je jednou z největších v Afghánistánu. Dominuje jí letiště se dvěma dráhami, které umožňují přistání i těch největších letadel. Bagrám je naprosto klíčovým střediskem pro celou logistickou podporu mise ISAF a sídlí zde jedno z velitelství.

Čeští vojáci budou mít od listopadu na starost ochranu takzvaného "vnějšího perimetru základny", tedy asi patnáctikilometrového pásu okolo. Kromě toho budou patrolovat v okolí s společně s už vycvičenými jednotkami Afghánské národní armády.

Vrtulníky zůstanou doma

Definitivně z Afghánistánu odejde český provinční rekonstrukční tým, který pět let působil v provincii Lógar. Na základně je nyní už jen menší skupina českých vojáků, kteří zajišťují balení a dovoz materiálu.

Proti původním plánům nedojde k nasazení vrtulníkové jednotky se třemi transportními stroji Mi-171Š, která už v Afghánistánu jednou působila. "Toto rozhodnutí reflektuje ukončení působení českých jednotek v provinciích Lógar a Vardak a skutečnost, že jednotky ISAF disponují v daných oblastech dostatečným počtem vrtulníkových kapacit," uvádí se v materiálu vládě.

Češi opouštějí afghánský Lógar, kde budovali, krváceli i umírali

Ukončena byla výcviková mise Vojenské policie ve Vardaku. Tucet českých instruktorů tam zajišťoval výcvik afghánských policistů. Nedojde ani na nasazení další desetičlenné jednotky Vojenské policie spolu s výsadkáři, kteří měli trénovat speciální jednotky afghánské policie.

Naopak posílení čeká letecký poradní tým (Air Advisory Team, AAT) na letišti v Kábulu, kde specialisté pomáhají s výcvikem vrtulníkového letectva afghánských vzdušných sil. V metropoli zůstane také vojenský chirurgický tým, logistická jednotka a zástupce ve velení mise ISAF.

Speciální síly se vrací

Intenzivní jednání se nyní odehrávají kvůli dalšímu nasazení bojovníků 601. skupiny speciálních sil. Asi padesát 50 elitních českých vojáků se má do Afghánistánu vrátit dříve, než se původně plánovalo - už počátkem příštího roku.

Podle zástupce náčelníka generálního štábu Aleše Opaty zatím není jasně dáno, jaké úkoly budou čeští speciálové plnit ani místo působení. Ve hře je podle jeho slov také možnost, že se české speciální síly zapojí do výcviku obdobné afghánské jednotky. "Speciální síly jako takové budou i v budoucí operaci hrát poměrně významnou roli," dodal Opata.

Armáda má od vlády mandát, že letos může v zemi nasadit nejváše 539 a příští rok pak 340 vojáků. I přes změny nedojde k navýšení počtu vojáků a proto k nim nebude potřeba souhlas parlamentu.

Základna Bagrám

Základna Bagrám

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue