Češi objevili v Kosovu skrýš zbraní

Vojáci 4. česko-slovenského praporu v Kosovu objevili na sklonku minulého týdne na statku v obci Obilić skrýš se zbraněmi a municí. "Byl to zatím náš největší úlovek," řekl mluvčí jednotky Jindřich Plescher. Mezi zbraněmi byly minomety a protitankové střely.

V úkrytu v opuštěném hospodářském stavení "Šolnyj centar" v obci Obilić objevili vojáci z 3. mechanizované brigády funkční minomety, desítky granátů, zaměřovače a ruční protitankové zbraně včetně nábojů.

Jak telefonicky informoval mluvčí praporu Jindřich Plescher, statek byl opuštěný od vypuknutí březnových nepokojů, při kterých zahynulo v Kosovu asi 30 lidí.

Ukryty byly ve skrýši zřejmě delší dobu. Vojáci předpokládají, že už od roku 1999. "Nicméně všechny zbraně byly funkční," řekl Plescher.

Nalezené zbraně i munici vojáci převezli na základnu česko-slovenského kontingentu v Šajkovaci. "Zatím jsou ve speciálním skladu. Na rozkaz velitele praporu budou u nás zničeny," doplnil Plescher.

- Při krvavých střetech v Kosovu v březnu uprchlo z domovů na 3600 Srbů a příslušníků dalších nealbánských národností.

- Při násilnostech 30 lidí zahynulo a více než šest stovek jich bylo zraněno, mezi nimi i 61 vojáků mezinárodních sil.

-Nejméně sedm srbských vesnic, více než 280 domů a 30 srbských kostelů a klášterů bylo vypáleno.

- Momentálně je v Kosovu 18 tisíc příslušníků jednotek KFOR
 posíleno přibližně o dva tisíce vojáků. NATO nemá v úmyslu je v Kosovu držet dlouho - jakmile se situace uklidní, posily stáhne.

- Operace KFOR
byla dosud nejpočetnější misí pod velením aliance. V první fázi čítala přes 50 tisíc mužů. Provincie Kosovo je součástí Srbska a Černé Hory.

- Od vojenského zásahu aliance proti bývalému jugoslávskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi
v roce 1999 však zůstává pod správou OSN a NATO.

Obilić je jednou z několika nových oblastí, o které byl rozkazem velitele mnohonárodní brigády střed rozšířen prostor odpovědnosti 4. česko-slovenského praporu po krvavých střetech mezi Srby a kosovskými Albánci v březnu.

V Kosovu podle Pleschera panuje neustále napjatá atmosféra. "Situace je relativně klidná, ale může změnit z hodiny na hodinu." Ozbrojené eskorty českých vojáků doprovázejí každý den školní i linkové autobusy mezi vesnicemi. "Srbští představitelé tvrdí, že jinak by své děti do školy nepouštěli," uvedl Plescher.

Dosavadní kontingent v Kosovu čeká za necelé dva týdny střídání. Česká republika bude mít i v příštích měsících v jihosrbské provincii 400 svých vojáků, kteří společně se stovkou kolegů ze Slovenska tvoří 5. česko-slovenský prapor v misi KFOR.

Čerstvé síly měly původně odletět do Kosova na začátku dubna. Armáda počítala s tím, že kontingent zmenší o sto mužů. Kvůli březnové vlně násilí v Kosovu ale armáda povolala dalších sto vojáků a musela prapor znovu secvičit.

"Vojáci se těší domů, jsou v misi déle, než předpokládali. Ještě víc se určitě těší rodiny doma," dodal Plescher.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video