Antonín Holý

Antonín Holý - Antonín Holý z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, představil nový český lék proti AIDS Viread, 15. listopadu 2001 | foto: ČTK

Češi objevili nový lék pro lidi s AIDS

  • 4
Poté, co čeští vědci v roce 1996 uspěli s Vistidem, který léčí závažné oční komplikace pacientů s AIDS, přichází další úspěch. Počátkem roku 2002 bude na trh uveden nový lék z jejich dílny. Nejvyšší americký orgán pro schvalování léčiv totiž přijal jejich protivirový preparát Viread, který umí až o devadesát procent snížit množství viru HIV v krvi.

Látku objevil tým Antonína Holého z Ústavu organické chemie a biochemie spolu s kolegy z Ústavu lékařského výzkumu Katolické univerzity v belgické Lovani. Do praxe ho uvede americká farmaceutická firma Gilead Sciences.

Její viceprezident Norbert Bischofberger řekl, že lék umí kontrolovat průběh AIDS. "Pokud bude pacient schopen se léčbě podrobit, bude žít," míní.

Výrobce žádá po USA i o povolení pro země Evropské unie, Austrálii, Brazílii a Argentinu. Očekává, že je obdrží do května.

"Do té doby mohou čeští pacienti dostávat lék na výjimku ministerstva zdravotnictví," upozornil vedoucí týmu objevitelů.

Testy proběhly v USA i po Evropě
V klinických testech lék užívalo pět tisíc lidí v USA, Kanadě, Francii, Irsku, Itálii, Německu, Portugalsku, Španělsku a Velké Británii.

"Osvědčil se u pacientů, jimž jiná léčba selhala," uvedla Božena Matoulková z tiskového odboru akademie věd. Léky selhávají proto, že virus se časem stane odolným.

Podle vedoucí AIDS centra v pražské nemocnici Bulovka Marie Staňkové začnou lékaři nový lék používat, jakmile bude zařazen do doporučených postupů. Upřesnila že v centru vítají každý lék, který pacientům prodlouží období bez příznaků a který zabere i těm, jimž už jiné nepomáhají.

Jen jedna tableta
Výhodou nového preparátu je i to, že se užívá jen po jedné tabletě denně. "Kombinujeme několik přípravků, a tak bude možné omezit celkový počet tablet," dodala Staňková.

Na trhu je v současné době desítka léků, které oddalují propuknutí AIDS nebo zmírňují průběh nemoci. Žádný lék však neumí vyloučit virus z těla. Terapie je zatím založena na dlouhodobém podávání kombinace vysokých dávek různých preparátů.

Rok antiretrovirové léčby stojí podle vedoucí AIDS centra 300 až 400 tisíc korun. Další peníze je nutné vydat na zvládání doprovodných infekcí.

První byl Zidovudin
Prvním preparátem na blokování enzymu, který způsobuje šíření viru HIV, byl v roce 1987 Zidovudin AZT. Ten ale neúčinkuje na děti a může mít závažné vedlejší účinky.

Nový typ léku, který v kombinaci s dalšími vhodnými prostředky zvýšil účinnost léčby, byl uveden na trh v roce 1997.

Svět čeká na vakcínu proti AIDS
První větší testování očkovací látky proti AIDS začalo ve Spojených státech před třemi lety. Podle Margaret Johnstonové z Národního zdravotního institutu ale bude vakcína proti HIV hotova nejdříve za pět až šest let. Reálný odhad je ale sedm až deset let, dodala.

Podle vedoucí národní referenční laboratoře pro AIDS Marie Brůčkové bylo k 31. říjnu v Česku evidováno 538 HIV pozitivních českých občanů. Nemoc AIDS se rozvinula u 153 z nich, 93 pacientů už zemřelo. Dalších 158 HIV pozitivních bylo mezi cizinci.

HIV a AIDS

Virus HIV (Human Immunodeficiency Virus), který vyvolává onemocnění AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome), se na lidi přenesl z opic. Genetické testy prokázaly, že je HIV příbuzný s podobným virem, který napadá šimpanze. Při vstupu do organismu útočí na pomocné T-buňky, které odpočívají.

Imunitní systém tak bezprostředně nezaznamená žádnou změnu. Nakažený člověk ale později ztrácí schopnost bojovat s jakoukoli nemocí. Virus se přenáší tělesnými tekutinami - nejčastěji pohlavním stykem, používáním společných jehel, z matky na dítě nebo krevní transfuzí.

Nemoc AIDS má od svého odhalení před 20 lety na svědomí 22 milionů obětí. Až devadesát procent infikovaných přitom podle odhadů nemá peníze na moderní léčbu. Jen v Africe je HIV pozitivních téměř 70 procent obyvatel. U mnoha Afričanů už propuklo i onemocnění AIDS.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video