Češi obhajují daně a vadí jim NATO

Češi nemají rádi neplatiče daní a NATO. Myslí si, že jejich státu se vede špatně, i když jim samým to jde, chválabohu, celkem dobře. Ukazuje to srovnání souběžných veřejných průzkumů, jež byly provedeny v Polsku, Maďarsku, Litvě a České republice a poté předloženy na bruselském semináři o vývoji postojů veřejnosti k rozšíření Evropské unie. Tři čtvrtiny tázaných obyvatel České republiky tvrdí, že ti, kdo nepřiznají své příjmy ke zdanění, by měli být souzeni. Podvádějí svůj stát.

Takoví Maďaři jsou v této otázce daleko benevolentnější: polovina z nich je sice také proti neplacení daní, ale zbytek soudí, že toto pochybení je nutné promíjet, neboť daně jsou vysoké a mzdy nízké.

VČesku je také největší procento těch, kdo by daně klidně zvýšili. A úplně nejvíce je lidí, kteří si myslí, že daně jsou v pořádku, což je ve střední Evropě rarita jasná většina Maďarů i Poláků tvrdí, že daně je třeba snížit, i kdyby stát pak neměl ani vindru.

Ochota k udržení či zvýšení daní je zajímavá ve srovnání s hodnocením ekonomické situace země. V lednu, kdy byly získány poslední použité údaje, totiž Češi v naprosté většině soudili, že ekonomika jejich země je na tom zle a že v budoucnu to bude stejné nebo horší. Hůře to viděli už jen Litevci.

Přitom Češi sami si to moc nebrali - ve stejné době bylo mezi nimi nejvíce těch, kdo si mysleli, že jim se vede dobře a že v budoucnu to bude ještě lepší. Tento názor prosazovalo třikrát více lidí než v Maďarsku či Litvě. Českému optimismu se blížili pouze Poláci. Ve srovnání se sousedy mají Češi také nejraději svou demokracii, i když si naříkají, že do politického života nemohou sami moc mluvit.

Mnozí z nich sice tvrdí, že současná vláda zastupuje jen zájmy menšiny. Ale i to je úspěch: naprostá většina Litevců a velká část Poláků a Maďarů si myslí, že jejich vlády jednají jen v zájmu vyvolené hrstky lidí. Při pohledu zpátky je mezi Čechy nejméně těch, kdo litují.

Lidé si myslí, že život i hmotné podmínky jsou lepší než před rokem 1989, nebo se alespoň nezhoršily. Takový optimismus nám mohou Maďaři jen závidět u nich většina tvrdí, že až na větší slovo v politice je nyní všechno horší.
Jedno ale nemají Češi (a Maďaři) jasně rádi: NATO. Téměř pro polovinu z nich je to "nová forma podřízení se cizí mocnosti".

Je zajímavé, že i s tímto názorem by většina Čechů vítala vstup Slováků. Zato před Rumuny, Pobalťany a Ukrajinci by zabouchli dveře. Maďaři by vedle Slováků brali i jazykově příbuzné Estonce. A co Poláci? Ti by brali každého. Vedle NATO působí Evropská unie doslova přitažlivě. Alespoň v České republice, kde podpora pro členství za poslední dva roky mírně roste (u Maďarů stagnuje a v Polsku dokonce klesá).

Možná k tomu přispívá i celkem vyvážený pohled na unii, jenž má daleko k pesimismu poloviny Poláků, kteří soudí, že na sbližování s Bruselem vydělá jen EU.
Třetina Čechů si sice myslí totéž, ale proti tomu stojí více než čtvrtina lidí, kteří to označují za vyvážené. Navíc další pětina dotázaných soudí, že v tomto partnerství vyděláváme.

I tak je mezi Čechy výrazná skupina "odmítačů" unie - každý pátý dotázaný Čech tvrdí, že osobně je proti členství v EU.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video