Proti poplatkům za návštěvu lékařské pohotovosti se vyslovilo přes 66 procent respondentů.

Proti poplatkům za návštěvu lékařské pohotovosti se vyslovilo přes 66 procent respondentů. | foto: Profimedia.cz

Češi nechtějí platit za lékaře ani za recept

  • 1839
Většina Čechů je proti zavádění poplatků za návštěvu lékařské pohotovosti i za recept. Ukázal to průzkum agentury Median pro ČT. V Otázkách Václava Moravce poplatky ve zdravotnictví hájil šéf lidovců Jiří Čunek. Lídr ČSSD Jiří Paroubek říká: Až se vrátíme do vlády, poplatky zrušíme.

"My s tím nemáme problém, spíše naopak, protože jestliže se vyčísluje hodnota vyhozených léků na tři miliardy korun, tak se musíme podívat na to, jak tomu lze vůbec zabránit," argumentoval Čunek. "A lze tomu zabránit jedině společnou odpovědností. Poplatek je určitě dobrým nástrojem."

Vláda Mirka Topolánka totiž navrhuje, aby pacienti od ledna 2008 začali platit 50 korun za návštěvu lékaře a 20 korun za recept na léky. Na padesátikorunu by je přišel den stravování v nemocnici. - více zde

Platit? Nanejvýš tak za jídlo!
Veřejnost ale nesouhlasí. V průzkumu agentury Median pro Českou televizi, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů, se proti poplatkům za návštěvu lékařské pohotovosti vyslovilo přes 66 procent dotázaných.

Nejméně by lidem vadil poplatek za jídlo v nemocnici. I s ním ovšem souhlasí pouhá polovina dotázaných, přesně 54 procent. Za návštěvu pohotovosti je ochotna platit víc než třetina dotázaných.

Za recept by podle Medianu dala dvacet korun jen třetina lidí, dvě třetiny jsou proti. Stejný počet respondentů souhlasí také se zpoplatněním návštěv ambulantního specialisty, proti je 70 procent.

Nejvíc lidí - 82 procent - je proti placení za návštěvu obvodního lékaře.

Je to stejné jako s rohlíky
V televizní debatě na ČT ale šéf lidovců poplatky obhajoval. Podle něj účinným nástrojem, jak uspořit. "Jestliže dokážete stát v obchodě před pultem a rozmýšlet, jestli si koupit pět rohlíků za 2 koruny, nebo za 2,30, jestli je mám rád a stojí za to, tak totéž musí být v té lékárně. Opravdu to potřebuji, chci ten lék?"

Podle něj není zavedení poplatků sociálně necitlivé. "Za prvé tam bude strop, za druhé ti, co jsou ve skupině sociálně slabých, budou mít doplatek," zdůraznil Čunek.

Až budu vládnout, poplatky zruším
Předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek je ale zásadně proti placení u lékaře. "My jsme to v programu neměli, takže samozřejmě ty věci nepodpoříme," řekl šéf ČSSD k chystanému kroku vlády.

Navržený pětitisícový strop možné spoluúčasti považuje za přehnaný. "Já chci slíbit, že jakmile se sociální demokracie vrátí do vlády, tak takovéto necitlivé poplatky, ty které jsou neopodstatněné, tak zruší," prohlásil Paroubek.

Šéf lidovců Čunek se ale domnívá, že by se politik neměl řídit jen průzkumy veřejného mínění. "Jsem přesvědčen, že se politik musí chovat jako dobrý správce. Já nesouhlasím s panem předsedou Paroubkem. Právě to, když budeme pořád říkat: Vážení občané, nic se neděje, všechno je zadarmo, tak ono tady totiž nic zadarmo není."

Pacienta musíme motivovat
Připustil, že lze ještě diskutovat o výši poplatku. "Ale já za sebe říkám, že ten poplatek tam být musí. Není jiný nástroj, který by motivoval pacienta, aby nešel zbytečně k lékaři," dodal Čunek.

Paroubek připomněl, že slovenská vláda zrušila poplatky u lékaře krátce po jejich zavedení. "Jediné, o čem bychom byli ochotni eventuálně hovořit, je ten poplatek za stravné. To dává jistou logiku, protože když jsem doma, tak si taky musím kupovat stravu. A znovu opakuji: Až se vrátíme do vlády, tak všechny neužitečné poplatky zrušíme."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Jak ušetřit

Nejlepší videa na Revue