Češi narušili podmořský hrob

  • 7
Švédské úřady vyjádřily lítost nad tím, že se mezinárodní expedice potápěčů - mezi nimi i Češi - spustila k vraku trajektu Estonia. Ten už skoro sedm let leží na dně Baltského moře a je hromadným hrobem pro 852 lidí, kteří nepřežili jeho zkázu. Vrak a blízké okolí je z pietních důvodů chráněno švédskými zákony. Jeho narušení je trestné.

Potápěčská expedice k vraku trajektu Estonia, jíž se zúčastnili i dva čeští potápěči, ukončila svou misi v noci na pátek 24. srpna. Výprava lodi Godenwind, která je v tomto okamžiku zpět na cestě do Německa, byla organizován německou filmařkou Juttou Rabeovou.

Rabeová neuznává dosavadní zjištění oficiální vyšetřovací komise a chce dokázat, že Estonia se potopila nikoli vinou selhání předního příklopu a konstrukční chybou, ale tím, že ji krátce před ztroskotáním zničila exploze.

Švédské a finské pobřežní hlídky dorazily na palubu expedičního plavidla a upozornily potápěče a další účastníky výpravy, že porušují zákon na ochranu vraku Estonie coby podmořského hrobu všech utonulých.

ZKÁZA TRAJEKTU ESTONIA

Estonia se potopila ve studených vodách Baltského moře nedaleko finských břehů 28. září 1994 při plavbě z Tallinu do Stockholmu. Vyšetřování zkázy bylo provázeno skandály i pochybnostmi a ani závěrečná zpráva švédsko-finsko-estonské vyšetřovací komise nebyla přijata jednoznačně.

Tyto tři země schválily zákon, podle něhož je Estonia považována za podmořský hrob a potápění k ní je proto pro Švédy, Finy a Estonce trestné.

Vzhledem k tomu, že Německo, Česko ani Švýcarsko, jejichž občané na palubě lodi Godenwind pobývali, příslušný zákon neratifikovaly, nemohly hlídky
potápěče zdržet. Estonia totiž ztroskotala v mezinárodních vodách. Hlídky tak mohly zastavit pouze občany Švédska.

Švédský premiér Göran Persson a jeho ministryně Mona Sahlinová, která odpovídá za otázky související s katastrofou, vyjádřili politování nad tím, že Jutta Rabeová a její tým vědomě porušili klid podmořského hrobu.

Trajekt Estonia v přístavu, archivní snímek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video