Městský úřad v Chebu si na své automobily pořídil speciální registrační značky....

Městský úřad v Chebu si na své automobily pořídil speciální registrační značky. (28. ledna 2016) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Češi nakoupili značky za 40 milionů. Peklo neprošlo, Hellboy ano

  • 241
Za první tři měsíce si Češi koupili 3924 registračních značek dle vlastní volby. Cena jedné je deset tisíc korun, takže utratili zhruba 40 milionů korun, které jdou do rozpočtů obcí. Dalších 2 314 značek je v různé fázi výroby či pouze zarezervovaných.

Možnost vybrat si vlastní značku zavedlo od začátku roku ministerstvo dopravy. Důvody k pořízení značky mohou být i docela neobvyklé. Třeba majitel softwarové firmy Unicorn Vladimír Kovář má značku „UNIC0RN1“. „Nechtěl jsem, aby ji měl někdo jiný. Jinak ji nepotřebuji. Je to ale celé divné, protože O musí být nula a rozdělí vám to na UNI a C0RN,“ odpověděl Kovář.

Malou část značek vydaly radnice zadarmo - samy sobě. První s takovým nápadem přišli v Chebu. „Značku na přání má devatenáct aut a jeden skútr. Důvodem je reprezentace města,“ vysvětlila mluvčí chebské radnice Simona Liptáková. Starosta tam jezdí se značkou „001 1CHEB“, místostarosta má dvojku.

MF DNES získala od ministerstva dopravy seznam dvou set vydaných značek na přání, které se úředníkům zdály nejnápaditější. Jasně je vidět, že mezi příznivci „značky za deset tisíc“ jsou jednak numerologové („33355555“), fanoušci svého vozu („TATRA603“) či vtipní kreativci (značka „321BRZDI“ nebo „ZAV0D0U“). Další motoristé si tam prostě dali jméno jako FAND1CEK.

Ženy řidičky zřejmě používají auta se značkami 4MYHEART nebo KUZLATK0. Vůbec první „značka na přání“, kterou většina Čechů viděla, byla asi EWING1 v legendárním Dallasu, americkém televizním seriálu z prostředí naftových magnátů, vysílaném krátce po roce 1989.

„Zájem o značky na přání pomalu klesá, ale jinak s nimi problémy nejsou. Elektronický systém pro jejich vydávání funguje dobře. Kdybych chtěl vydat značku, kterou už někdo vlastní, program mě dál nepustí. Ve středu jsme ale třeba vydali značku se slovem KRYSA doplněným čísly,“ řekl Miroslav Šmíd z odboru dopravy berounské radnice.

Satanistická značka neprošla

Zájemci jsou limitováni několika pravidly. Existuje seznam nevhodných slov a na značkách se nesmí objevit písmena Q či G, protože jsou snadno zaměnitelná s jinými.

Ministerstvo dopravy podle svého mluvčího Zdeňka Neusara nevede žádnou statistiku, kolik značek radnice zamítly kvůli nevhodnosti. „Taková data nejsou dál nijak využitelná,“ míní Zdeněk Neusar z ministerstva dopravy.

Minimálně jedna kauza se však už v médiích propírala. Milan Markovič, zakladatel závodu luxusních aut Diamond Race, má sportovní auto Dodge Viper, na které chtěl pekelnou značku 666 HELLS. Pražský magistrát mu ji zamítl jako propagaci satanismu. Na kauzu upozornil Blesk. Jednomu z motorkářů ale prošel HELLB0Y.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video