(Ilustrační fotografie) | foto: Petr Rieger

Češi míří mezi světovou elitu. Těm nejlepším platí studia mecenáši

  • 467
Na chodbách běžně potkávají držitele Nobelovy ceny, přednáší jim největší světové mozky. Čeští studenti, kteří chtějí nejlepší možné vzdělání a mají na to, míří do světa na špičkové univerzity. Jen v USA ročně studuje kolem 700 Čechů. S financemi těm nejlepším pomáhají bohatí mecenáši či vládní stipendium.

Oxford, Cambridge, Yale. Českým absolventům nejprestižnějších světových univerzit se po studiích otevírá široké pole působnosti. „Mají mnohem více variant, co v životě budou dělat. Ti, kteří vystudovali v České republice, se často pracovními příležitostmi omezují na Česko,“ domnívá se Jakub Tesař, studijní poradce mezivládní česko-americké Fulbrightovy komise. Absolventi se zkušenostmi ze světových univerzit jsou podle něj víc kosmopolitní.

Souhrnné statistiky, kolik Čechů ročně získá diplom na zahraniční univerzitě, neexistují. Jen na školách ve Spojených státech však ročně studuje kolem 700 až 800 studentů. V minulém akademickém roce v USA studovalo 736 Čechů. Uvádí to zpráva Open Doors, kterou každoročně zveřejňuje americká organizace Institute of International Education.

Fulbrightova komise

Fulbrightova komise vznikla v roce 1991 na základě dohody mezi vládami České republiky a Spojených států amerických s cílem podporovat vzájemné porozumění prostřednictvím vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn na základě vládních stipendijních programů a poradenských a informačních služeb.

Zdroj: Fulbright.cz

Podle údajů UNESCO jsou Spojené státy u českých studentů na pátém místě za Slovenskem, Německem, Velkou Británií a Francií. „Studenti musí ovšem překonávat některé překážky, z nich ta největší je finanční. Počty českých studentů v USA tak nejvíce závisí nejen na nabídce finanční pomoci, ale hlavně na schopnosti a připravenosti uchazečů získávat stipendia. Právě v odvaze a ochotě jít do výběrových řízení na stipendia někdy čeští studenti zaostávají za studenty jiných zemí,“ komentuje ředitelka Fulbrightovy komise Hana Ripková. 

Studium nejlepších škol vyjde na miliony

Studium v zahraničí skutečně není levná záležitost. Kromě samotného školného zájemce musí počítat s náklady na ubytování, stravu, dopravu a vůbec život v zahraničí. Celkově náklady nezřídka šplhají do milionů.

„Školné na rok je kolem třiceti tisíc dolarů, živobytí včetně letenek také kolem třiceti tisíc,“ počítá Jan Kolmas studující magisterský obor Letectví a kosmonautiky na Standford University v Kalifornii. Neznamená to však, že všechny náklady na studium platí sám. „Dostal jsem velké stipendium od Nadace Zdeňka Bakaly. Část nákladů financuji sám z výzkumných grantů,“ vysvětluje.

Krátkodobé pobyty

Ministerstvo školství vede záznamy pouze o studentech, kteří do zahraniční vyjíždí z české univerzity na krátkodobý studijní pobyt. Na základě bilaterálních smluv se zahraničními univerzitami každoročně vycestuje asi 350 studentů. Dalších asi 300 studentů a vědců ročně jede do Rakouska v rámci společných projektů.

V rámci dalších typů krátkodobých stipendijních pobytů, zejména programu Erasmus, například v roce 2012 vyjelo 698 českých studentů

Stipendium poskytuje obvykle zahraniční partner. Výjimkou je devět zemí: Brazílie, Bulharsko, Čína, Litva, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Rusko, Ukrajina. U těchto zemí stipendium poskytuje vysílající organizace.

Pobyty trvají obvykle 2 až 9 měsíců. Výjimkou jsou Japonsko, Čína, Egypt a Švýcarsko, kde pobyt může trvat až dva roky.

Bez vládního stipendia či podpory mecenášů si ostatně na nejlepších světových univerzitách může dovolit studovat jen málokdo. „Roční školné na můj obor vyjde okolo jedenáct tisíc liber, životní náklady se pohybují okolo dalších osmi tisíc. Veškeré tyto náklady pokrývá stipendium, které jsem získala od The Kellner Family Foundation,“ říká Jolana Venenyová studující v Oxfordu.

Jsou však i výjimky, například čtyřiadvacetiletý Petr Rieger si studium oboru finance na univerzitě v Cambridge financuje sám bez podpory mecenášů. Na školné si vydělal během letní stáže v londýnské bance. „Další věc byly náklady na žití, které jsou podstatně větší než u nás. Pomohli mi rodiče. Můj program vyjde na devět tisíc liber na rok. Náklady na živobytí jsou nižší než třeba v Londýně, protože Cambridge je malé městečko. Škola navíc poskytuje ubytování, které je podstatně levnější, než kdybych si hledal něco sám,“ říká Rieger.

Na chodbách denně potkáváte laureáty Nobelových cen

Proč řada mladých lidí volí výrazně složitější cestu a usilují o přijetí na nejnáročnější zahraniční univerzity? Studenti, které iDNES.cz oslovil, se shodují, že rozhodujícím faktorem je prestižní jméno školy a možnost spolupráce se špičkami v příslušných oborech.

„Columbia má obrovské množství skvělých laboratoří zaměřených na neurobiologii a neuropatologii. Na chodbách tu každý den potkáváte vítěze Nobelových cen a vědce, jejichž objevy se dostávají do učebnic. Máte možnost s kýmkoliv cokoliv konzultovat a používat špičkové vybavení,“ popisuje Martin Jacko, který studuje Patobiologii a molekulární medicínu na newyorské Columbia University.

Podobně hovoří i studentka z Oxfordu Rozálie Horká. „Možnosti, které zahraniční univerzity poskytují, se s českými zatím nemohou srovnávat,“ shrnuje viceprezidentka česko-slovenského spolku studentů. Podle statistik v Oxfordu ročně studuje třicet až čtyřicet Čechů a stejný počet Slováků.

„Kouzlo zahraničních univerzit netkví jen ve studiu. Je to o všech možnostech... Od studentských spolků a veslování, přes šanci si tvořit vlastní názory a získat zkušenosti v britském či mezinárodním prostředí, až po možnosti uplatnění po studiu,“ dodává Horká.

Do práce na sněžném i vodním skútru. Místo absolventi neřeší

Jak absolventi nejlepších světových univerzit s nabytým vzděláním nakládají? Vrací se zpět do rodné země? Podle Jakuba Tesaře je to různé. „Někteří se vrací do České republiky, někteří zůstávají v Americe, někteří jsou někde jinde po světě. Ale spojuje je to, že neřeší, kde na světě budou žít. Řeší jen to, kde pro ně bude nejlepší příležitost ke kariérnímu rozvoji. Když je v Singapuru, jdou do Singapuru. Když je v New Yorku, jde do New Yorku. Když je v Praze, jde do Prahy. Když jim Česká republika nenabídne dostatečně zajímavou práci, tak půjdou někam jinam,“ shrnuje Tesař.

Kde shánět finance?

Fulbrightovy stipendijní programy jsou financované českou a americkou vládou a umožňují studovat, provádět výzkum či vyučovat v USA. Stipendia obvykle pokrývají životní náklady, zpáteční letenku a zdravotní pojištění, případně i některé další náklady jako školné.

Nadace Bakala Foundation poskytuje v programu Scholarship stipendia zahraničních univerzit, zejména v USA nebo Velké Británii.

Nadace Martiny a Tomáše Krskových nabízí každoročně stipendia deseti českým studentům technických oborů, přírodních věd, ekonomie, historie a politologie.

The Kellner Family Foundation Petra Kellnera nabízí v rámci projektu University stipendia mimořádně talentovaným mladým lidem ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Ti, kterým studia v USA financuje vládní Fulbrightovo stipendium, by se do Česka vrátit měli alespoň na dva roky. Vláda má zájem udržet talentované mozky v České republice, takže po dva roky absolventi nedostanou vízum do USA.

Další studenti sponzorovaní mecenáši však nemají absolutně žádné omezení. „V České republice nám stále chybí mechanismus nebo organizace, která by pomohla studentům z prestižních škol se vracet zpět a najít zajímavé kariérní možnosti,“ domnívá se studentka Rozálie Horká.

Jiří Jelínek z Columbia University o práci v České republice uvažuje. „Školu dokončím v květnu a jedno z možných zaměstnání se rýsuje i v České republice. Pro mě však samotné místo práce není stěžejním kritériem při výběru,“ říká.

Z absolventů se tak stávají kosmopolité, kteří nacházejí uplatnění kdekoli na světě. „Z mého pohledu pro vědu neexistují státní hranice. Rád bych pokračoval někde, kde budou vhodné podmínky. Je mi jedno, ve kterém to bude státě nebo na kterém kontinentu. Všechna místa, včetně Antrarktidy, mají něco do sebe. Dokážu si představit jet ráno do práce na sněžném i vodním skútru,“ uzavírá budoucí patobiolog Marin Jacko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video