Češi míří mezi světovou elitu. Těm nejlepším platí studia mecenáši

  1:08
Na chodbách běžně potkávají držitele Nobelovy ceny, přednáší jim největší světové mozky. Čeští studenti, kteří chtějí nejlepší možné vzdělání a mají na to, míří do světa na špičkové univerzity. Jen v USA ročně studuje kolem 700 Čechů. S financemi těm nejlepším pomáhají bohatí mecenáši či vládní stipendium.

(Ilustrační fotografie) | foto: Petr Rieger

Oxford, Cambridge, Yale. Českým absolventům nejprestižnějších světových univerzit se po studiích otevírá široké pole působnosti. „Mají mnohem více variant, co v životě budou dělat. Ti, kteří vystudovali v České republice, se často pracovními příležitostmi omezují na Česko,“ domnívá se Jakub Tesař, studijní poradce mezivládní česko-americké Fulbrightovy komise. Absolventi se zkušenostmi ze světových univerzit jsou podle něj víc kosmopolitní.

Souhrnné statistiky, kolik Čechů ročně získá diplom na zahraniční univerzitě, neexistují. Jen na školách ve Spojených státech však ročně studuje kolem 700 až 800 studentů. V minulém akademickém roce v USA studovalo 736 Čechů. Uvádí to zpráva Open Doors, kterou každoročně zveřejňuje americká organizace Institute of International Education.

Fulbrightova komise

Fulbrightova komise vznikla v roce 1991 na základě dohody mezi vládami České republiky a Spojených států amerických s cílem podporovat vzájemné porozumění prostřednictvím vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn na základě vládních stipendijních programů a poradenských a informačních služeb.

Zdroj: Fulbright.cz

Podle údajů UNESCO jsou Spojené státy u českých studentů na pátém místě za Slovenskem, Německem, Velkou Británií a Francií. „Studenti musí ovšem překonávat některé překážky, z nich ta největší je finanční. Počty českých studentů v USA tak nejvíce závisí nejen na nabídce finanční pomoci, ale hlavně na schopnosti a připravenosti uchazečů získávat stipendia. Právě v odvaze a ochotě jít do výběrových řízení na stipendia někdy čeští studenti zaostávají za studenty jiných zemí,“ komentuje ředitelka Fulbrightovy komise Hana Ripková. 

Studium nejlepších škol vyjde na miliony

Studium v zahraničí skutečně není levná záležitost. Kromě samotného školného zájemce musí počítat s náklady na ubytování, stravu, dopravu a vůbec život v zahraničí. Celkově náklady nezřídka šplhají do milionů.

„Školné na rok je kolem třiceti tisíc dolarů, živobytí včetně letenek také kolem třiceti tisíc,“ počítá Jan Kolmas studující magisterský obor Letectví a kosmonautiky na Standford University v Kalifornii. Neznamená to však, že všechny náklady na studium platí sám. „Dostal jsem velké stipendium od Nadace Zdeňka Bakaly. Část nákladů financuji sám z výzkumných grantů,“ vysvětluje.

Krátkodobé pobyty

Ministerstvo školství vede záznamy pouze o studentech, kteří do zahraniční vyjíždí z české univerzity na krátkodobý studijní pobyt. Na základě bilaterálních smluv se zahraničními univerzitami každoročně vycestuje asi 350 studentů. Dalších asi 300 studentů a vědců ročně jede do Rakouska v rámci společných projektů.

V rámci dalších typů krátkodobých stipendijních pobytů, zejména programu Erasmus, například v roce 2012 vyjelo 698 českých studentů

Stipendium poskytuje obvykle zahraniční partner. Výjimkou je devět zemí: Brazílie, Bulharsko, Čína, Litva, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Rusko, Ukrajina. U těchto zemí stipendium poskytuje vysílající organizace.

Pobyty trvají obvykle 2 až 9 měsíců. Výjimkou jsou Japonsko, Čína, Egypt a Švýcarsko, kde pobyt může trvat až dva roky.

Bez vládního stipendia či podpory mecenášů si ostatně na nejlepších světových univerzitách může dovolit studovat jen málokdo. „Roční školné na můj obor vyjde okolo jedenáct tisíc liber, životní náklady se pohybují okolo dalších osmi tisíc. Veškeré tyto náklady pokrývá stipendium, které jsem získala od The Kellner Family Foundation,“ říká Jolana Venenyová studující v Oxfordu.

Jsou však i výjimky, například čtyřiadvacetiletý Petr Rieger si studium oboru finance na univerzitě v Cambridge financuje sám bez podpory mecenášů. Na školné si vydělal během letní stáže v londýnské bance. „Další věc byly náklady na žití, které jsou podstatně větší než u nás. Pomohli mi rodiče. Můj program vyjde na devět tisíc liber na rok. Náklady na živobytí jsou nižší než třeba v Londýně, protože Cambridge je malé městečko. Škola navíc poskytuje ubytování, které je podstatně levnější, než kdybych si hledal něco sám,“ říká Rieger.

Na chodbách denně potkáváte laureáty Nobelových cen

Proč řada mladých lidí volí výrazně složitější cestu a usilují o přijetí na nejnáročnější zahraniční univerzity? Studenti, které iDNES.cz oslovil, se shodují, že rozhodujícím faktorem je prestižní jméno školy a možnost spolupráce se špičkami v příslušných oborech.

„Columbia má obrovské množství skvělých laboratoří zaměřených na neurobiologii a neuropatologii. Na chodbách tu každý den potkáváte vítěze Nobelových cen a vědce, jejichž objevy se dostávají do učebnic. Máte možnost s kýmkoliv cokoliv konzultovat a používat špičkové vybavení,“ popisuje Martin Jacko, který studuje Patobiologii a molekulární medicínu na newyorské Columbia University.

Podobně hovoří i studentka z Oxfordu Rozálie Horká. „Možnosti, které zahraniční univerzity poskytují, se s českými zatím nemohou srovnávat,“ shrnuje viceprezidentka česko-slovenského spolku studentů. Podle statistik v Oxfordu ročně studuje třicet až čtyřicet Čechů a stejný počet Slováků.

„Kouzlo zahraničních univerzit netkví jen ve studiu. Je to o všech možnostech... Od studentských spolků a veslování, přes šanci si tvořit vlastní názory a získat zkušenosti v britském či mezinárodním prostředí, až po možnosti uplatnění po studiu,“ dodává Horká.

Do práce na sněžném i vodním skútru. Místo absolventi neřeší

Jak absolventi nejlepších světových univerzit s nabytým vzděláním nakládají? Vrací se zpět do rodné země? Podle Jakuba Tesaře je to různé. „Někteří se vrací do České republiky, někteří zůstávají v Americe, někteří jsou někde jinde po světě. Ale spojuje je to, že neřeší, kde na světě budou žít. Řeší jen to, kde pro ně bude nejlepší příležitost ke kariérnímu rozvoji. Když je v Singapuru, jdou do Singapuru. Když je v New Yorku, jde do New Yorku. Když je v Praze, jde do Prahy. Když jim Česká republika nenabídne dostatečně zajímavou práci, tak půjdou někam jinam,“ shrnuje Tesař.

Kde shánět finance?

Fulbrightovy stipendijní programy jsou financované českou a americkou vládou a umožňují studovat, provádět výzkum či vyučovat v USA. Stipendia obvykle pokrývají životní náklady, zpáteční letenku a zdravotní pojištění, případně i některé další náklady jako školné.

Nadace Bakala Foundation poskytuje v programu Scholarship stipendia zahraničních univerzit, zejména v USA nebo Velké Británii.

Nadace Martiny a Tomáše Krskových nabízí každoročně stipendia deseti českým studentům technických oborů, přírodních věd, ekonomie, historie a politologie.

The Kellner Family Foundation Petra Kellnera nabízí v rámci projektu University stipendia mimořádně talentovaným mladým lidem ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Ti, kterým studia v USA financuje vládní Fulbrightovo stipendium, by se do Česka vrátit měli alespoň na dva roky. Vláda má zájem udržet talentované mozky v České republice, takže po dva roky absolventi nedostanou vízum do USA.

Další studenti sponzorovaní mecenáši však nemají absolutně žádné omezení. „V České republice nám stále chybí mechanismus nebo organizace, která by pomohla studentům z prestižních škol se vracet zpět a najít zajímavé kariérní možnosti,“ domnívá se studentka Rozálie Horká.

Jiří Jelínek z Columbia University o práci v České republice uvažuje. „Školu dokončím v květnu a jedno z možných zaměstnání se rýsuje i v České republice. Pro mě však samotné místo práce není stěžejním kritériem při výběru,“ říká.

Z absolventů se tak stávají kosmopolité, kteří nacházejí uplatnění kdekoli na světě. „Z mého pohledu pro vědu neexistují státní hranice. Rád bych pokračoval někde, kde budou vhodné podmínky. Je mi jedno, ve kterém to bude státě nebo na kterém kontinentu. Všechna místa, včetně Antrarktidy, mají něco do sebe. Dokážu si představit jet ráno do práce na sněžném i vodním skútru,“ uzavírá budoucí patobiolog Marin Jacko.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedám Ukrajině ani cent a válka skončí, řekl Trump při setkání Orbánovi

11. března 2024  9:42

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických...

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wehrmacht na Václaváku. Kluka z ikonické fotky zavraždili v Osvětimi

13. března 2024

Seriál Ruce zaťaté v pěst a bezmoc českých strážníků. Tak Pražané před pětaosmdesáti lety „vítali“ německé...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dalších šest let s Putinem: dosáhl toho, co chtěl, nejspíš ještě přitvrdí

19. března 2024

Premium Vladimir Putin si může gratulovat. I když se mu na Západě mnozí vysmívají, že v Rusku zorganizoval...

„Prázdný Topol“ či „kráva“ poslankyně. Nevybíravě mluvili premiéři i prezidenti

19. března 2024

Premium Andrej Babiš omylem poslal e-mail jinému adresátovi a v úterý se kvůli tomu mimořádně scházejí...

Slovenská prezidentská debata: jak se „krasomluvec“ Pellegrini otřel o Čechy

18. března 2024  20:40,  aktualizováno  23:36

Dva největší favorité slovenských prezidentských voleb se vůbec poprvé utkali v televizním duelu....

Na silnici z Klatov do Plzně bourala čtyři auta, v nemocnici skončil i kojenec

18. března 2024  21:06,  aktualizováno  21:37

Na hlavní silnici z Klatov do Plzně u Přeštic bouraly čtyři osobní automobily. Čtyři lidi včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...