Radovan Krejčíř před jihoafrickým soudem

Radovan Krejčíř před jihoafrickým soudem | foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

Češi mne o Velikonocích chtějí unést, obává se Krejčíř

  • 136
Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř, který nyní žije v Jihoafrické republice, se bojí únosu. Podle jeho právničky Kateřiny Vodičkové získal Krejčíř v JAR informace, že má být během velikonočních svátků unesen ze země.

"Informoval mne, že obdržel z důvěryhodných zdrojů v JAR informaci, že ze strany České republiky, v souvislosti se žádostí ČR o extradici mého klienta a v souvislosti se žádostí klienta o azyl v JAR, má být vůči němu podniknuta v nejbližších dnech (o velikonočních svátcích) akce, při níž má být unesen z JAR do jiné země," uvádí advokátka.

"Tuto informaci jsme obdrželi a pracujeme s ní. Z taktických důvodů ale nebudeme sdělovat, jaké konkrétní kroky podnikneme," řekla iDNES.cz mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Informace o chystaném únosu ale může být součástí Krejčířovy hry o politický azyl v JAR. Podnikatel totiž tvrdí, že celé jeho stíhání v Česku je politicky motivováno, a proto by neměl být českým úřadům vydán. Loni například před tamními úřady obvinil z únosu a smrti svého otce Lamberta neznámé "vládní síly". Dosud tvrdil, že za únosem stojí příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka, který už byl v Česku obviněn.

Krejčíř u soudů boduje

Krejčíř je v Česku stíhán za majetkovou a násilnou trestnou činnost. Policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce, od 21. dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice. Soud v Johannesburgu předloni rozhodl, že podnikatele, který má seychelské občanství, nevydá k trestnímu stíhání do Česka. Úřady v Praze se ale stále snaží o jeho vydání.

Soudní procesy s Krejčířem jsou tak nyní vedeny jako proti uprchlému. Odsouzen byl k nepodmíněnému trestu dvakrát. Za podvod s akciemi společnosti Teplárny Otrokovice udělil Krejčířovi ostravský krajský soud 6,5 roku vězení.

V poslední době ale slavil několik úspěchů. Ostravský krajský soud ho například nedávno zprostil obžaloby z machinací s akciemi. Z vlastní firmy Corado Holding měl do zahraničí vyvést 271 milionů korun, aby si zajistil peníze pro život v cizině. Podle soudu se sice vše stalo, jak obžaloba uvedla, skutek ale nebyl trestným činem.

Loni v prosinci zase Nejvyšší soud zrušil jeho sedmiletý trest za únos a vydírání podnikatele Jakuba Konečného z roku 2002. Případem se bude znovu zabývat pražský městský soud.

,

Video