Tříkrálová sbírka, ilustrační foto

Tříkrálová sbírka, ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Češi mají větší výdaje, příspěvky charitám a neziskovkám klesají

  • 194
Větší výdaje na chod domácnosti a doznívající ekonomická krize ovlivnila i sbírkové fondy neziskových a charitativních organizací v Česku. Ty se shodují, že mnoho lidí ruší pravidelné příspěvky a ztrácejí zájem o projekty jako je adopce na dálku. Jen Tříkrálová sbírka každoročně narůstá.

Kvůli obtížnější ekonomické situaci lidé upouštějí zvláště od finančně náročnější pomoci, jako je adresované sponzorství. Například program ADRY, který sponzoruje vzdělávání dětí v Bangladéši, přijde českou rodinu asi na 5 400 korun ročně.

ADRA

2007: 1671
2008: 1776
2009: 1755
2010: 1752
2011: 1718

(Počet sponzorovaných dětí za rok. Od roku 2008 je podle pracovníků ADRY znát malý, ale trvalý úbytek sponzorů)

"Takový program rodiny v krizi spíše vypoví, protože se dotýká jejich rozpočtu. Drobní dárci ale překvapivě v podpoře nepolevili a na krizi se nevymlouvají. Když vám někdo posílá třicet korun měsíčně, tak to nezruší," informoval výkonný ředitel humanitární organizace Adra Jan Bárta.

Podle něj se mění i přístup velkých společností, které dříve byly vydatným zdrojem peněz. "Velké firmy si zakládají vlastní nadace. Když jsem v několika minulých dnech oslovil korporace, uvedly například, že Somálsko není v jejich plánu, což chápu. Na druhou stranu nám to ukrajuje z financí, což mě trápí," připustil Bárta.

Krize se projevila i na pravidelných příspěvcích v Klubu přátel Člověka v tísni. "Je pravdou, že poslední roky zaznamenáváme větší úbytek příspěvků od pravidelných dárců z klubu. Dárci většinou argumentují ekonomickou situací. Úbytek v souvislostí s krizí je asi pět procent. Standardně ale komunita dárců roste, je to tím, že lidi aktivně oslovujeme," uvedl Tomáš Vyhnálek z nadace.

Větší opatrnost lidí se projevuje i po velkých katastrofách. "Na kontě pro Somálsko nyní máme 4 miliony korun, loni jsme na Haiti vybrali přes 55 milionů. I když se katastrofy srovnávat nedají, i odhadem se dá říct, že lidi každou korunu musí zvažovat a určitě se současná situace na sbírkách projevuje," míní Vyhnálek.

Příspěvek do sbírky ovlivňují sympatie se zemí

Upozornil, že ochotu přispět ovlivňují i faktory jako medializace sbírky či sympatie dárce se zemí. "V případně povodní v Pákistánu, které zasáhly 20 milionů lidí, se vybralo jen pět milionů. Byla to nejhorší katastrofa století, ale protože je Pákistán vzdálený a má špatný mediální obraz, příspěvky chodily méně než na Srí Lanku nebo Haiti," srovnal Vyhnálek. Zaručeně nejvíce se vybere na pomoc v Česku.

Člověk v tísni

Rok 2011:
Somálsko: 6 mililonů

Rok 2010:
Haiti: 55 milionů
Povodně: 52 milionů
Pákistán: 3 miliony

(Ochota darovat peníze je zde spíše ovlivněna sílou katastrofy a její medializací)

To potvrzuje i Jan Oulík z Charity České republiky. "Letošní Tříkrálová sbírka dopadla nejlépe za poslední dobu, vybralo se kolem sedmdesáti milionů korun. Svědčí to o tom, že je mezi lidmi známá a těší se důvěře. Byť chápu, že svým způsobem ten růst mírně kopíruje inflaci," řekl iDNES.cz Oulík.

U Somálska vliv ekonomiky na sbírku odhadovat nechce. "Na Japonsko jsme vybrali kolem 6 milionů korun, na Somálsko je prozatím vybrán milion. Ale faktem je, že Japonsko bylo zmedializované, lidi katastrofa šokovala, byla jednorázová, kdežto problém v Somálsku je dlouhodobý a lidé u něj neudrží pozornost," odhadl.

Dárci mají rádi DMS, charity zase pravidelné sbírky

Lidé nejlépe slyší na darcovské SMS. Dají se posílat pravidelně i jednorázově a jsou pohodlnější, dárce nemusí na poštu ani posílat peníze z účtu. "DMS navíc výborně reagují na informace v médiích. Částka se nám na kontě okamžitě zvedá a my si ji můžeme zkontrolovat během druhého dne," potvrdil i Bárta z Adry.

Tříkrálová sbírka

2006: 54,7 milionu
2007: 58,1 milionu
2008: 60,2 milionu
2009: 65 milionů
2010: 73,3 milionu

(Tříkrálová sbírka pokles příspěvků kvůli vyšším výdajům českých rodin nezaznamenala. Podle pracovníků Charity je to způsobeno známostí sbírky, její důvěryhodností i tím, že peníze zůstávají v naší zemi)

Pro organizace je však výhodnější pravidelné dárcovství; díky němu totiž dokážou odhadnout svůj rozpočet na další měsíce.

"Náš program Mince denně nám dává možnost flexibility. Lidé posílají částku permanentně (korunu za den, odečítá se jednou měsíčně, pozn. red.), a my tak můžeme do budoucna s určitou částkou a výdaji počítat. Ideální by bylo, kdybychom mohli zvýšit objem pravidelných dárců. Chtěli bychom vysvětlit lidem, že třicet korun měsíčně není nic," uzavřel Bárta.

Vyhnálek jeho slova potvrdil. "Klub přátel je pro naši schopnost okamžitě reagovat při katastrofách klíčový. Umožňuje začít pomáhat okamžitě a nečekat, až dorazí první dary na sbírku nebo podpora od vlády či významných firemních dárců. Ve chvíli, kdy každé zdržení může znamenat promarněný lidský život, jsou dary postupně shromažďované na kontě Klubu přátel nesmírně cenné," míní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video