Uprchlíci na vídeňském nádraží Westbahnhof (22. září 2015)

Uprchlíci na vídeňském nádraží Westbahnhof (22. září 2015) | foto: František Vlček, MAFRA

Ve střední Evropě jsou k migrantům nejvstřícnější Poláci, Čechy svírá strach

  • 552
Poláci jsou v otázkách spojených s imigranty vstřícnější než lidé z ostatních zemí takzvané visegrádské čtyřky. Češi v řadě otázek zastávají nejodmítavější postoje. Vyplývá to z průzkumu polského institutu CBOS provedeného v návaznosti na ankety ve všech zemích visegrádské čtyřky.

Vstřícnější postoj než obyvatelé jiných zemí visegrádské čtyřky (V4) mají Poláci i přesto, že se většina z nich obává, že přijímání uprchlíků jim může snížit životní úroveň. Členy V4 jsou kromě České republiky a Polska ještě Slovensko a Maďarsko.

Konkrétně průzkum ukázal, že zatímco 57 procent Poláků se obává, že by pro ně imigranti mohli znamenat pokles životní úrovně, 49 procent jich očekává, že kvůli žadatelům o azyl vzroste kriminalita (kompletní průzkum naleznete v placené verzi zde, o jeho výsledcích si můžete přečíst například zde).

V Česku má podle dříve zveřejněného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) obavy z poklesu úrovně 84 procent lidí a z růstu kriminality 78 procent. Slováci a Maďaři jsou v obou otázkách mírně nad 70 procenty.

Graf zachycující postoje obyvatel zemí visegradské čtyřky k uprchlíkům. Průzkum provedlo CVVM.

Negativní kulturní vlivy přisuzuje imigrantům 44 procent Poláků, 73 procent Čechů, 68 procent Slováků a 65 procent Maďarů. Obavy ze zavlečení nebezpečných nemocí má 67 procent obyvatel Polska, 84 procent Čechů, 83 procent Slováků a 70 procent Maďarů.

Pouze v otázce důvěry ve vlastní vládu a její schopnost zvládat migrační krizi jsou místo Čechů nejkritičtější Maďaři. Zatímco v Polsku ztratila vláda nad migrací kontrolu podle 51 procent lidí, na Slovensku si totéž myslí 40 procent obyvatel, v Česku 63 procent a v Maďarsku 72 procent.

Průzkum CBOS se konal na konci října, tedy ještě před listopadovými teroristickými útoky v Paříži, upozorňuje agentura PAP. Právě pařížské útoky v mnoha zemích Evropy změnily pohled na příliv běženců z blízkovýchodních zemí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video