Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Evropská komise.

Obliba Německa se u Čechů prudce propadla. Stoupá naopak Rusko a Čína

  • 722
Mezi českými občany v průběhu minulého roku výrazně klesla obliba Německa. Sympatie Čechů za posledních dvanáct měsíců naopak stouply směrem k Ruské federaci a Číně. Vyplývá to z výsledků nového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

CVVM respondentům ve svém prosincovém šetření položilo otázku jak sympatické či nesympatické jsou jim některé země. Výsledky ukázaly, že se názory Čechů na vybrané krajiny v posledním roce proměnily.

Největší propad ve vztahu českých občanů k cizí zemi zaznamenalo sousední Německo. Na počátku roku 2015 své sympatie k této zemi vyjadřovalo celých 63 % společnosti. Na konci roku však Německo vnímala pozitivně jen polovina Čechů.

Sympatičtější jsou však pro české občany vzhledem k minulému roku Rusko a Čína. I když se nejedná o tak enormní rozdíl jako v případě Německa, jsou tyto země společně s Polskem jedinými státy, ke kterým sympatie Čechů v posledních měsících výrazněji vzrostly.

K Rusku na počátku minulého roku pociťovalo vřelý vztah 21 % Čechů, v prosinci to však bylo již 27 procent. Podobný vývoj můžeme vidět i v případě Číny. Té nyní vyjadřuje sympatie již 26 % občanů oproti dvaceti procentům v lednu loňského roku.

I když se s výjimkou Německa, Turecka a Řecka prozatím nejedná o příliš výrazné rozdíly, pokud by současný trend v české společnosti i nadále pokračoval, sympatie k Rusku, Číně a Německu by se mohly v blízké době prakticky vyrovnat.

Nejraději máme Slováky

Výrazný propad u Čechů tedy nezaznamenali jen Němci, ale také Turci a Řekové. Na počátku loňského roku vyjadřovalo své pozitivní vztahy k těmto dvěma zemím 29, respektive 57 procent obyvatel. V prosinci to však bylo jen 15 a 43 procent.

Výzkum se však týkal i dalších zemí. Vcelku velký propad ve vztazích k české společnosti zaznamenala také Francie, Švédsko, Velká Británie či Itálie. Mírně naopak stouply naše sympatie k Maďarsku a k Ukrajině.

Výsledky průzkumu mimo jiné potvrdily, že dlouhodobě nejvřelejší vztahy máme s našimi slovenskými sousedy. Výrazně špatně však vnímáme země Blízkého východu jako jsou Sýrie, Afghánistán, Irák či Írán.

Tabulka znázorňující změny sympatií české společnosti k jiným krajinám v průběhu posledních pětadvaceti let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video