Čeští vojáci v Afghánistánu.

Čeští vojáci v Afghánistánu. | foto: 5. kontingent AČR

Češi kontrolují pašerácké stezky v Afghánistánu

  • 8
Čeští výsadkáři v provincii Badakšan na severovýchodě Afghánistánu kontrolují nepřístupné pašerácké horské stezky, které kromě obchodníků s drogami a zbraněmi využívají i povstalci Talibanu pro přesuny ze sousedního Pákistánu.

Během zvláštní operace Kuistani čeští vojáci zmapovali horské stezky pašeráků v odlehlých a po většinu roku nepřístupných oblastech distriktu Koran va Monjan.

"Hlavním cílem operace bylo získání informací o situaci v prostoru, zejména o pohybu ilegálních ozbrojených skupin vzbouřenců a o možnostech nelegálního překračování státních hranic s Pákistánem," uvedla mluvčí českého kontingentu ve Fajzabádu Lada Kovářová.

Cesty totiž využívají nejen pašeráci zbraní a narkotik, ale i povstalci Talibanu, kteří se na relativně klidném severu Afghánistánu snaží získat větší vliv. "Taliban v současné době hledá nové bezpečné prostory a snaží se přesunout svůj vliv více na sever Afghánistánu," konstatovala Kovářová.

Speciální průzkumné operaci předcházely patroly českých vojáků, kteří měli za úkol vytipovat nejvhodnější pozorovací stanoviště u pašeráckých stezek.

Několikadenní patroly podle Kovářové provázely i podpůrné rekonstrukční projekty pro místní obyvatele, jejichž cílem bylo zvýšit bezpečnost a kredit vojáků v oblasti a současně odpoutat pozornost od průzkumných akcí.

Průzkum zajistili čeští výsadkáři
Mezinárodní velení je svěřilo české průzkumné jednotce. Týmy českých vojáků nepřetržitě po dobu dvou týdnů pozorovaly pohyb na stezkách z tajných úkrytů, vybudovaných ve strategicky důležitých bodech.

Další tým vojáků pak objížděl vesnice a získával informace o ilegálních aktivitách od místních obyvatel. "Místní lidé ve většině případů velmi dobře spolupracují s jednotkami ISAF a jsou ochotni předat informace o tom, které cesty se již staly průchodné a kde zaznamenali pohyb neznámých osob," uvedla Kovářová.

Jak dodal, během operace se českým vojákům podařilo dostat do vozidly nepřístupných oblastí, které ozbrojenci Talibanu i pašeráci zřejmě často využívají. "Znamenalo to několikahodinovou pěší patrolu ve výšce přibližně 3500 metrů nad mořem při teplotách, které značně přesahují 30 stupňů ve stínu," popsala Kovářová.

Po celou dobu zvláštní operace zajišťovaly české vojáky hlídky německých a dánských vojáků. V případě napadení českých týmů pak byly kromě pozemních jednotek v pohotovosti i vrtulníky k případné evakuaci a bombardéry.

Z výsledků operace podle Kovářové vyplývá, že prostory kolem afghánských hranic nemohou zabezpečit pouze mezinárodní jednotky ISAF. "Nutná je podpora afghánské policie, pohraniční policie a v neposlední řadě je do těchto aktivit potřeba trvale zapojit také Afghánskou národní armádu," konstatovala Kovářová.

Zároveň je podle ní nezbytné společně s místní vládou a ostatními vládními i nevládními organizacemi zvýšit životní úroveň místních obyvatel do té míry, že nebudou nuceni z existenčních důvodů vyhledávat pomoc Talibanu nebo spolupracovat s organizovanými zločineckými skupinami.

, natoaktual.cz

Video