Mediální teoretici média kritizují, že přehnaným informováním o radikálních stranách šíří jejich názory a legitimizují je. Ilustrační foto

Mediální teoretici média kritizují, že přehnaným informováním o radikálních stranách šíří jejich názory a legitimizují je. Ilustrační foto | foto: David Port

Češi jsou xenofobnější než loni. Osobně jim ale cizinci nevadí

  • 300
Mezi Čechy roste přesvědčení, že cizinci představují pro ČR problém. Podle výzkumu CVVM si to myslí 68 procent lidí, před rokem to bylo jen 58 procent. Špatnou zkušenost s cizinci v místě svého bydliště má přitom jen 29 procent lidí. Podezřívavost a xenofobii tak Češi čerpají spíš z médií a názorů ostatních lidí.

Centrum pro výzkum veřejného mínění se ptalo na otázku: "Představují, nebo nepředstavují občané jiných národností, kteří k nám přišli v posledních letech, problém v rámci celé České republiky?"

Celých 68 procent lidí odpovědělo kladně, 29 procent, že ne. Zbytek neví. Jedná se tak o desetiprocentní posun vůči loňskému březnu, kdy odpovědělo ano 58 procent lidí.

CVVM se ptalo 1 139 lidí. U takových vzorků může statistická chyba u názoru, který ve společnosti zastává okolo 50 procent lidí, činit až plus minus 5 procentních bodů. Desetiprocentní posun však zřejmě znamená reálný nárůst odporu vůči cizincům.

Zásadním zjištěním průzkumu CVVM je srovnání s druhou otázkou. V ní se výzkumníci ptali zcela stejnou otázkou - ale zaměřili ji místo celé ČR jen na místo bydliště respondenta.

Zjistili, že jen 29 procent lidí si myslí, že cizinci v místě jejich bydliště představují problém. Podle 53 procent problematičtí nejsou a zbytek neví.

"Z uvedeného lze usuzovat, že obecné negativnější nahlížení na cizí státní příslušníky žijící v naší zemi není dáno přímou, ale spíše zprostředkovanou zkušeností," konstatují ve své zprávě výzkumníci CVVM.

Zjištění, že xenofobní názory nepocházejí z vlastní zkušenosti, by mohlo podporovat tezi mediálních odborníků, že k jejich šíření přispívají i média, která věnují příliš prostoru extrémně pravicovým hnutím.

"Já jsem naprosto přesvědčen o tom, že to tak je. To není jediný výzkum, který to dokazuje," řekl iDNES.cz odborník na extremismus, politolog Jan Charvát. Připomíná výzkumy z Francie, které dokázaly, že voliči radikálně pravicových stran čerpali své názory také z médií, nikoli z vlastni zkušenosti.

Například mediální teoretici z Karlovy a Masarykovy univerzity Tomáš Trampota a Jaromír Volek v týdeníku Respekt média vyzvali, aby radikálním stranám věnovala prostor odpovídající jejich minimálním volebním preferencím.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video