Češi jsou v semifinále MS

Češi jsou v semifinále MS | foto: AP

Edmonton - Historický úspěch si na mistrovství světa v Kanadě připsali čeští fotbalisté do dvaceti let! Po penaltovém rozstřelu nečekaně vyřadili favorizované Španělsko a poprvé v historii si zahrají o medaili. Češi tak překonali čtvrtfinálovou účast svých předchůdců z let 1983 a 2001. Zápas v Edmontonu rozhodovaly až pokutové kopy, které Češi stejně jako v osmifinále vyhráli 4:3. Po 90 minutách skončil duel bez branek, v prodloužení se trefili nejprve Kalouda a pak Španěl Mata. V semifinále čeká mladíky ve čtvrtek hodinu a tři čtvrtě po půlnoci celek Rakouska. Čechy už podruhé ve vyřazovací části šampionátu čekal penaltový rozstřel a stejně jako proti Japonsku v něm uspěli. Svěřenci trenéra Miroslava Soukupa byli stoprocentní, zatímco Španěl Marc Valiente orazítkoval břevno a neuspěl ani poslední španělský střelec Pique.
Smutek zavládl v táboře soupeře, sebevědomí Španělé si dokonce neodpustili kritiku. „Lepší tým, který navíc třikrát trefil tyč, prohrál. Vypadli jsme se soupeřem, který se jednou dostal k brance,“ popsal trenér Melendez hru českého mužstva a pokračoval. „Na trávníku byly dva odlišné týmy. Jeden se snažil hrát, druhý vůbec a jenom bránil,“ citovala španělského kouče agentura Canadian Press. „Měli víc než devadesát minut, aby vyhráli. A když to nedokázali, neměli by nás pomlouvat,“ dodal trenér postupujícího celku Miroslav Soukup.