Češi jsou k EU skeptičtí, ale asi do ní vstoupí

  • 14
Za rok a půl nás do svých řad přijme Evropská unie. I když to mají nyní Češi černé na bílém, na rozdíl třeba od Maďarů či Poláků nejásají. Přesto je prý podle analytiků české "ano" v referendu příští rok v podstatě jisté.

"I nadále trvá, že výsledek bude v poměru 2:1 až 3:1 ve prospěch vstupu," říká Jan Herzmann z agentury TNS-Factum. Podle Herzmanna chladné přijetí historické zprávy o završení jednání s Bruselem je pro Čechy typické.

"Odráží jejich mentalitu. Češi nejsou pro velké nadšení, pokud opravdu nejde o velké vítězství, a my jsme nevyhráli, jen jsme vyjednali kompromisní podmínky," říká Herzmann.

Češi jsou navíc k EU dlouhodobě skeptičtější. To se týká i celkového zájmu o ni. Podle aktuálního průzkumu agentury CVVM by šlo rozhodovat o vstupu do EU 46 procent Čechů, tedy podstatně méně než Maďarů či Poláků.

Herzmann soudí, že nyní velice záleží na tom, jak se bude odvíjet kampaň před červnovým referendem.

"Obě strany, ať příznivci, či odpůrci, teprve odstartují svou kampaň a bude nesmírně záležet, jaká ta kampaň bude, jestli bude efektivní," říká Herzmann.

Vláda vynaloží na propagaci dvě stě milionů korun. Kampaň by neměla být podle jejích garantů agitací, ale především zdrojem objektivních informací, které lidem umožní se svobodně rozhodnout. A obdobně laděné má být i hlavní heslo kampaně.

"Mělo by lidem říci, že unie je pro ně výzva," říká Jana Adamcová z ministerstva zahraničí. Kromě toho vládní politici hodlají opět nastoupit do ulic a vést kampaň podobnou předvolebnímu klání.

Navzdory tomu se opoziční politici obávají, že kampaň za státní peníze nebude vyvážená. Místopředseda ODS Jan Zahradil sice nehodlá rozjet kampaň proti vstupu, ale nechce nechat vládu "lakovat budoucnost na růžovo".

"Pokud vláda včas neprozře a nezačne říkat pravdu, pak se dočká velmi hořkého rozčarování při červnovém referendu," říká.

I hlavní vyjednavač s EU Pavel Telička je zastáncem "férové diskuse". "Členství v EU je příležitost. V mnoha oblastech jí ale budeme muset jít naproti. Pokud však řekneme ne, tak zůstaneme ostrovem uvnitř EU, kam se hůř dostávají lidé ekonomicky, turisticky," poznamenal Telička.


Video