Češi jdou do války

  • 8
Česko stojí před závažným rozhodnutím: chce vyslat své vojáky do války, ale tentokráte přímo a rovnou do bojové akce v Afghánistánu. Odpověď na otázku, zda ano, či ne, není tak jednoduchá, protože toto rozhodnutí nelze odbýt pouze tvrzením o potřebě pomoci spojencům a členstvím v NATO.

Podle všeho se má totiž skutečně jednat o bojovou akci, jež bude prováděna často i v týlu nepřítele. Může tedy jít o životy. Životy mladých mužů. A lidské ztráty se nedají nijak zlehčovat, i když armády s nimi ve svých plánech dokonce počítají.
Rozhodnutí politiků je přitom v tomto směru daleko jednodušší, neboť o jejich životy nejde.

Politici ostatně nebudou ani ti, kteří přijdou utěšovat rodiče, sourozence a manželky v případě, že někdo z vojáků přijde o život. Když tedy ministr obrany Jaroslav Tvrdík hovoří o 120 vojácích, kteří mají odjet do Afghánistánu v rámci akce Trvalá svoboda, je potřebné se zamyslet i nad možnými důsledky a souvislostmi.

Na jednu stranu jde o příslušníky speciálních sil, výsostné profesionály, kteří se kromě obrany učí také zabíjet a dobře vědí, jaká nebezpečí jim hrozí. Ostatně je to pro ně povolání a na podobnou akci musí být připraveni a musí s možnými následky počítat.

Je však česká společnost připravena a psychicky vybavena, aby unesla případné ztráty na životech svých vojáků? A dokonce ve vzdálené středoasijské zemi? Mnoho lidí na to připraveno není.

V Afghánistánu je pak situace z bezpečnostního hlediska nadále nestabilní, téměř každý muž v této zemi vlastní nějaký ten kalašnikov a místní obyvatelé cizí vojáky nikdy nemilovali. Navíc výsledky už rok trvající operace jsou nejednoznačné: Usáma bin Ládin polapen nebyl a o osudu Al-Kajdy se toho moc neví.

Samozřejmě, teroristé mohou znovu udeřit kdykoli a jakkoli. I v České republice. Bojovat proti nim je proto nutné. Ale je nutné se připravit také na obrovská rizika - včetně smrti našich vojáků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video