Ivan Buchta (vlevo) a Martin Pezlar

Ivan Buchta (vlevo) a Martin Pezlar | foto: Koláž - iDNES.cz

Češi zadržení v Řecku mohou ven na kauci, brzy budou doma

  • 190
Dva čeští vývojáři počítačových her, kteří jsou v Řecku už od září zadržováni kvůli podezření ze špionáže, budou propuštěni na svobodu a budou se moci vrátit do České republiky. Informovalo o tom ministerstvo zahraničních věcí s tím, že kauce činí 5 000 eur na jednoho, tedy v přepočtu zhruba 128 tisíc korun.

Matka jednoho ze zadržených Iveta Pezlarová reagovala na informaci o propuštění syna velmi emotivně. "To se nedá popsat, my jsme radši s ničím nepočítali. To je neuvěřitelné," rozvzlykala se do telefonu (více o její reakci čtěte zde).

O propuštění obou Čechů na kauci rozhodla řecká vyšetřovací komise, podle níž údajně neexistuje hrozba, že by ohrozili národní bezpečnost Řecka. Jak dále uvedlo české ministerstvo zahraničí, toto zdůvodnění by mělo mít velký význam i pro budoucí soudní jednání.

Z rozhodnutí komise má radost i řecký právník Panajotis Elestheriou. "Jsem velmi spokojen. Podezření ze špionáže je závažná věc, vyjednat propuštění nebylo jednoduché," řekl iDNES.cz s tím, že oba muže by z vězení měli pustit hned, jak bude zaplacena kauce.

Osmadvacetiletý Martin Pezlar a třiatřicetiletý Ivan Buchta byli na ostrově Limnos zadrženi v září. Podle řeckých úřadů ilegálně pořizovali záběry zdejších vojenských objektů, za což jim teoreticky hrozilo až 20 let vězení. Češi se bránili tvrzením, že zde byli pouze na dovolené a pořizovali si záběry na památku.

Proti tomu však mluvil fakt, že u nich bylo nalezeno nejméně sedm fotografií a sedm videí s "citlivými" záběry. Oba jsou navíc zaměstnanci české počítačové firmy Bohemia Interactive vyrábějící digitální válečné hry, mezi nimiž je jedna, na které je znázorněn Limnos i s jeho vojenskými objekty.

Na propuštění se domluvili premiéři

Podle dřívějších zpráv médií řecká policie uváděla, že na Limnosu pořizovali snímky pro novou hru. Společnost ale odmítla, že by její zaměstnanci byli v Řecku pracovně, a také oni později uvedli, že tam trávili soukromou dovolenou a fotky pořizovali jako turisté.

Do případu se zapojili také čeští politici, od ministra zahraničí Karla Schwarzenberga až po prezidenta Václava Klause. Na konci případu pak byla komunikace mezi šéfy vlád obou zemí.

"Na základě opakovaných jednání dnes řecký premiér Antonis Samaras telefonicky informoval českého premiéra Petra Nečase o propuštění dvou Čechů, kteří byli zadrženi řeckou policií kvůli údajnému fotografování vojenských objektů na ostrově Limnos," uvedl mluvčí české vlády Michal Schuster. Nečas podle něj Samarasovo úsilí ocenil.

Řecká média také před Vánocemi s odvoláním na vyšetřovací spis uvedla, že zadržení Buchty a Pezlara bylo zřejmě připravováno. Už od začátku jejich pobytu prý sledovala oba Čechy řecká tajná služba a na její popud je vzápětí policie zatkla.

Ostrov Limnos, Řecko

Ostrov Limnos, Řecko

 

, Lidové noviny,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video