Češi si staré mobily většinou nechávají doma pro případ, že by se jim nový model rozbil (ilustrační foto). | foto: Reuters

Češi doma skladují tuny starých televizí, mobilů a další elektroniky

  • 401
Mobilní telefon nebo počítač, které se už několik let nepoužívají, má doma téměř každý Čech. Buď je líný odnést je do sběru, nebo neví, kde specializované sběrné dvory jsou, nebo si staré přístroje nechává pro strýčka Příhodu, kdyby se mu ty nové porouchaly. Třídění po nárůstu stagnuje. Češi si kvůli krizi také nekupují příliš nových přístrojů.

Počty elektrospotřebičů v domácnostech včetně těch nepoužívaných zjišťovalo v Česku poprvé sdružení Asekol, které se zabývá recyklací elektronických výrobků, jako jsou počítače, mobily či televizory. Kromě devíti milionů "odstavených" spotřebičů sdružení spočítalo, že Češi doma mají obrovské množství "historického" elektra, které bylo vyrobeno před osmi a více lety, konkrétně 18,5 milionu kusů.

"Třeba televize lidé běžně stěhují celým bytem, pak na chatu či k prarodičům, až skončí někde na půdě," říká Hana Ansorgová ze sdružení Asekol, které financují výrobci elektra.

Připomíná, že například recyklací 29 mobilů se získá mimo jiné gram zlata, k čemuž je jinak potřeba vytěžit tři tuny zeminy. Z přístroje lze vydolovat i další vzácné kovy. "Ty se ovšem v přístrojích nacházejí ve stopovém množství, podstatnější je zde například výskyt hliníku, významná je i recyklace plastů," podotýká Ansorgová.

Podle směrnice Evropské unie mají Češi recyklovat nejméně čtyři kilogramy elektroodpadu na hlavu za rok. A to se zatím daří. Průměrný Čech odnese do sběru pět kilogramů ročně. Je to polovina hmotnosti elektra, které si za rok koupí.

Od roku 2005, kdy byl u nás uzákoněn povinný zpětný odběr, se vybralo více než 100 tisíc tun vysloužilých drobných spotřebičů. Ty by zaplnily celé Václavské náměstí v Praze až do výše čtvrtého patra.

Vrátíme spíše ledničku

Přesto se recykluje pouze čtvrtina drobných elektrospotřebičů. Lidé vracejí spíše staré ledničky nebo pračky. Množství vytříděného elektroodpadu po nárůstu v prvních letech také od roku 2010 stagnuje. Lidé více šetří, nakupují méně elektroniky a té staré, pokud funguje, se nechtějí zbavovat. Přitom EU plánuje v nejbližší době minimální čtyřkilogramový limit pro recyklaci ještě zvýšit. Zatím se však neví o kolik.

Pokud se spotřebiče nerecyklují, hrozí únik škodlivin do přírody, varuje Asekol. Staré CRT televizory třeba obsahují toxické luminofory. Ty unikají do okolí, pokud lidé staré televizory postaví na ulici ke kontejneru, místo aby je odvezli do sběrného dvora. Staré televizory totiž často rozbíjejí bezdomovci, kteří v nich hledají cenné kovy.

"Systém recyklace elektroodpadu u nás není dokonalý. Například do specializovaných červených kontejnerů je možné házet jen menší přístroje, jako jsou třeba mobily," připomíná Milan Havel z ekologického sdružení Arnika. Jen některé obce organizují svoz větších spotřebičů přímo z domácností, lidé za něj ale musí platit.

Výrobci sice tlačí na recyklaci, jež je pro ně výhodná, ale spotřebitelé by zase měli žádat větší životnost elektrospotřebičů, která se v posledních letech snižuje, upozorňuje Havel. EU také požaduje, aby některé výrobky byly nejprve poskytnuty k dalšímu použití, třeba na charitu, a až pak recyklovány.

Podívejte se, jak staré mobily umírají, aby nové mohly žít:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video