Češi diskriminují Romy, opakuje AI

  • 864
Mezinárodní organizace Amnesty International vydala v Londýně výroční zprávu o dodržování lidských práv ve světě v roce 2003. Českou republiku už tradičně kritizuje za její vztah k Romům. Pozastavuje se mimo jiné nad prací policie a některými problémy školství.

Amnesty International přiznala, že česká vláda podnikla některá pozitivní opatření proti diskriminaci, celkově je ale podle ní situace nadále špatná.

Za nejvážnější považuje organizace všeobecnou diskriminaci Romů, policejní násilí vůči Romům, ale také používání klecí v některých psychiatrických léčebnách.

AI se odvolává na Komisi OSN, která v lednu vyjádřila znepokojení nad situací v českých zvláštních školách, kde je Romů naprostá většina.

Komise se prý také pozastavila nad přístupem k některým uprchlíkům a nelegálním běžencům, kteří byli v době pobytu v Česku diskriminováni, zvláště v přístupu ke vzdělání.

AI se soustředí na množící se zprávy o špatném zacházení policie s Romy, stížnosti na zacházení ze strany důstojníků podle ní byly jen výjimečně standardně vyšetřeny.

Organizace uvádí jako příklad kauzu Roma Karla Bílého. Chebský soud potrestal totiž tři policisty pouze podmínkou za to, že Bílého zbili. - více zde

Problémem, jímž se Česko také provinilo proti dodržování lidských práv, je používání klecí v psychiatrických léčebnách.

"Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví zjistilo, že 60 ze 600 lůžek v Jihlavské psychiatrické léčebně byly klece a bylo v nich drženo během roku 2002 celkem 416 pacientů," stojí v tiskové zprávě.

Ministerstvo sociálních věcí údajně potvrdilo, že klece se skutečně používají. Prý neexistuje žádný právní předpis, který by to zakazoval.

Kritika Česka je ale ve srovnání s kritikou, jíž se od AI dostalo Spojeným státům, takřka zanedbatelná. Boj USA proti terorismu je spolupodílníkem nejvytrvalejšího potlačování lidských práv za posledních 50 let, tvrdí organizace. - více zde

Kritice neušlo ani Slovensko, podobně jako Česká republika je podle AI tamním největším problémem přístup k Romům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video