Zásobování vojenských jednotek - ilustrační snímek

Zásobování vojenských jednotek - ilustrační snímek | foto: Lubomír SVětnička, natoaktual.cz

Češi budou řídit zásobování spojenců v zahraničních misích

  • 12
Čeští specialisté budou řídit zásobování vojenských jednotek NATO a Evropské unie v zahraničních operacích. Zatím mají koordinovat logistickou podporu nejbližším sousedům - Polsku, Slovensku a Maďarsku. Nabídku však dostaly i další země.

Česká republika se ujme takzvané vedoucí role v nově připravovaném projektu společné logistické podpůrné skupiny (JLSG Joint Logistic Support Group). Ta bude složená z armádních logistických jednotek států střední Evropy.

Spojeneckým jednotkám například v misi v Afghánistánu by měla skupina zajišťovat zásobování. Každá země si doposud zásobování svých vojáků v zahraničních operacích zajišťovala sama. Kvůli škrtům v obranných rozpočtech ale všechny armády hledají cesty, jak ušetřit. O náklady na společné zásobování se totiž země budou dělit.

Armáda procvičovala přijetí spojeneckých vojsk v Česku

"Skupina by měla být zkompletovaná do pěti let, aby se mohla stát součástí bojového uskupení EU složeného z jednotek členských států Visegrádské čtyřky. To by mělo být nasazeno v první polovině roku 2016," uvedl Jozef Janota z Mnohonárodního centra pro koordinaci logistiky. Kromě zemí Visegradské čtyřky - Maďarska, Polska a Slovenska už podle něj nabídku dostalo také Rakousko, Chorvatsko a Slovinsko.

Nasazení kdekoliv ve světě

NATO plánuje vytvořit celkem šest podobných skupin. Dvě pro námořní a letecké operace většího rozsahu a čtyři pro menší pozemní operace. Fungovaly by na podobném principu jako alianční Síly rychlé reakce, nasaditelné kdekoliv ve světě.

Jednotlivé členské státy by do nich vyčleňovaly jednotky různých logistických specializací od zdravotníků, dopravních praporů až po ženisty. Armády zapojené do operací by si je pak půjčovaly.

Na velitelství takovéto "středoevropské" skupiny by působilo šest českých expertů, zbývajících 19 míst by obsadili zástupci dalších zemí. Do logistických jednotek pak Česko nabízí velitelství dopravního praporu, dopravní rotu a dva týmy specialistů, kteří koordinují pohyb zásobovacích jednotek.

"Logistické skupiny by navíc měly být nasaditelné nejen v rámci operací Aliance či Evropské unie, ale také v mírových operacích OSN," upozornil Janota. Jednotky by pak mohly působit například i v Africe, kde je v současnosti v protipirátské operaci u somálských břehů nasazeno přes 1 500 vojáků Evropské unie.

, natoaktual.cz

Video