Češi budou radit irácké vládě

  • 29
Představitelům Iráku budou zanedlouho radit čeští experti při obnově země. "Počítám s tím, že se mí lidé uplatní na ministerstvech, a nevylučuji, že budou radit i budoucím představitelům irácké vlády," soudí česká koordinátorka Úřadu pro obnovu a humanitární pomoc v Iráku Janina Hřebíčková.

Diplomatka jednala minulý týden v Bagdádu s Iráčany i s představiteli Spojených států. Američané například Čechům nabízejí, aby jako poradci působili na ministerstvech vnitra a obrany.

Čeští experti se však podle Hřebíčkové mohou prosadit i při rekonstrukci ropných rafinerií, strojírenských firem, nemocnic, škol, v energetice či zavlažování. Bývalé Československo totiž v Iráku postavilo desítky podniků. Zvláště v jihoirácké Basře na tuto spolupráci i po letech vděčně vzpomínají.

Vláda pro tento rok uvolnila na podporu projektů v Iráku 120 milionů. V příštích dvou letech tyto dotace vzrostou na 200 milionů. "Dobré projekty můžeme podpořit v plné míře, jiné zase jen částečně," dodává ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Příští týden zřejmě kabinet navrhne parlamentu, aby Česko vyslalo do mezinárodních stabilizačních sil v Iráků svůj vojenský kontingent "Bez jejich doprovodu bychom se nehnuli z míst. Američané by nás nikam nepustili," vysvětluje Hřebíčková.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík agentuře ČTK řekl, že armáda nabízí do sestavy mezinárodní divize polní nemocnici, 15 vojáků z jednotek pro civilně-vojenskou spolupráci a 50 vojenských policistů. Ti by se také starali o bezpečnost lidí z týmu Hřebíčkové. Kromě Britů a Čechů má být divize složena z Italů, Nizozemců, Norů, Portugalců a Španělů.

Kdo půjde s Hřebíčkovou do Iráku, čeká ho očistec 

Ten, kdo se bude chtít přidat do týmu Janiny Hřebíčkové, české koordinátorky Úřadu pro obnovu a humanitární pomoc v Iráku, zažije věci, které dosud viděl asi jen v katastrofických filmech. A chvílemi se zřejmě ocitne i ve středověku. Zájemců je prý však dost a Hřebíčková si mezi nimi vybírá asi dvacítku expertů.

Jak si lidi do svého týmu vybíráte?

Musí umět perfektně jazyk. Musí být výkonní, aby ten nápor zvládli. Ale také přizpůsobiví, operativní a rychlí, aby mohli reagovat na složitou a často se měnící situaci na iráckých úřadech. Když řeknu, že je čekají velmi drsné podmínky, tak ani zdaleka nevystihnu, v čem budeme žít.

Jaká je role, a tedy i pravomoci Janiny Hřebíčkové v Iráku?

Víte... všechno se to tam strašně rychle mění. Já si dnes mohu něco myslet a ono to po našem návratu do Iráku už nemusí platit. Americký prezident George Bush například právě odvolal polovinu expertů USA, protože nebyl spokojen s rychlostí obnovy Iráku. Hovořila jsem s generálem Jayem Garnerem, ale jeho nástupce Paul Bremer může mít za pár týdnů o mé práci jiné představy.

Obecně však lze říci, že budu jakýmsi mezičlánkem mezi organizací na obnovu Iráku a Českou republikou. Budu se snažit, abych posílala české odborníky tam, kde mají být - a kde tedy mohou Iráčanům prospět. Mám také jednat s iráckými představiteli, koordinovat pomoc jejich zemi... psát zprávy pro české ministerstvo zahraničí a jezdit často do terénu. Jsem jedním z expertů Úřadu pro obnovu Iráku a nestačí, abych pomoc koordinovala jen od stolu.

Kde začnete?

Ráda bych navázala na práci amerických, britských a australských odborníků. Ti už mají kontakty s iráckými představiteli z nejrůznějších sociálních sfér. Přidružím se k nim a budu rozvíjet nové styky, abychom poznali, kdo je kdo, kdo je za co zodpovědný a jakou pomoc Iráčané potřebují. Především však musím postavit svůj úřad na nohy. V Iráku totiž nefunguje vůbec nic.

A kdy začnete?

Tak to je pro mne dost důležité. Čtyři roky jsem byla v Kosovu, takže trvám na tom, aby mne lékaři důkladně vyšetřili. Chci se také detailně seznámit s lidmi, kteří se mnou do Iráku pojedou. Velmi důležité je i zajištění naší bezpečnosti a také automobilů, abychom mohli vyjíždět do terénu.

Počítáte s tím, že vás Iráčané nebudou kvůli předsudkům k ženám respektovat?

Jsem na to připravená. Jestli k tomu ale dojde, či ne... to opravdu nevím. Viděla jsem v Iráku mnoho žen nejrůznějších národností a zatím je příliš brzo na to říct, že je Iráčané neberou. Akce na obnovu Iráku trvá jen tři týdny.

Neobáváte se, že stejně jako před deseti lety po válce v Zálivu, anebo i v bývalé Jugoslávii, se české firmy při obnově válkou zničeného regionu neprosadí?

Uděláme vše, aby uspěly. Můžeme firmám zprostředkovat kontakty, poradit, vytvořit podmínky, ale nemůžeme jim domlouvat obchody. Schopní a vynalézaví podnikatelé by měli s naší pomoci uspět. Musí se však registrovat na ministerstvu průmyslu a tlačit se do Iráku všemi možnými způsoby, jinak je trumfnou jiní. Konkurence je obrovská. Máme ale výhodu tradičních dodavatelů strojírenského zařízení. Třeba v Basře jsou "Čeko" velmi populární.


Video