Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek představuje emblém nadace Podporuji naše vojáky (19. března 2009)

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek představuje emblém nadace Podporuji naše vojáky (19. března 2009) - Lipová ratolest podle Hynka symbolizuje obranný charakter českého vojska a vlastenectví. | foto: Jan Wirnitzer, iDNES.cz

Češi budou moci přispět rodinám padlých či zraněných vojáků

  • 215
Rodiny českých vojáků, kteří při nasazení zemřou nebo budou zraněni, dostanou kromě příspěvku od státu i peníze od lidí sympatizujících s jejich nebezpečným řemeslem. Pomůže jim nadace Podporuji naše vojáky. Lidé si budou moci koupit propagační předměty, dětem vojáků nadace přispěje třeba na studium.

Lidé budou moci přispět vojákům tím, že si zakoupí propagační předměty, například trička či ozdoby na auta. Jejich přesné vzory zatím neexistují. Základní nápad - lipovou ratolest s textem Podporuji naše vojáky, což je i jméno nadace - představil prezident asociace zbrojařů Jiří Hynek.

Sám přitom na začátku, když fungování podobných spolků viděl v zahraničí, v úspěch nadace nevěřil. "Říkal jsem si, že něco takového nemůže v Česku fungovat. Ale pak jsme se rozhodli to zkusit. Je na místě zeptat se Čechů, zda jsou na svou armádu hrdí, a na to, zda jsou ochotni pro ni něco udělat."

Přispějete nadaci Podporuji naše vojáky?

celkem hlasů: 9858

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 2. dubna 2009. Anketa je uzavřena.

Ne, nemám zájem
Ne, nemám zájem 7301

Je to správná iniciativa, ale nepřispěji
Je to správná iniciativa, ale nepřispěji 1325

Ano, je to dobrý nápad
Ano, je to dobrý nápad 1232

"Určitě se i v našem národě najde dostatek vlastenců, kteří zakoupením propagačních předmětů přispějí na její záslužný cíl. A slibuji, že budu jedním z prvních, kdo si je zakoupí," napsal Hynek na webu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.

Armáda nadaci nezřizuje, náčelník generálního štábu Vlastimil Picek ji ale podpořil. "Tuto iniciativu velice vítám, podobné nadace jsou například v USA nebo v Kanadě a fungují," řekl.

NEVLÁDNÍ PÉČE O VOJÁKY VE SVĚTĚ

Nadace na pomoc rodinám vojáků, kteří padnou nebo jsou vážně zraněni v armádních misích, bude první organizací tohoto druhu v Česku.

Ve světě existují různé formy nevládní podpory vojáků. Například Kanaďané vyjadřují podporu vojákům nošením červené barvy o pátcích a sdružují se v organizaci Red Fridays. Izraelským vojákům zase pomáhá uskupení Friends of the Israel Defense Forces.

Nadace bude přijímat i peněžní dary. "Myšlenka je taková, že bychom rádi koupili vojákům v zahraničních misích nějaký vánoční dárek - to je jen taková drobnost - a potom samozřejmě vytvořit fond pro rodiny padlých či zraněných vojáků," řekl Hynek. Jejich dětem chce přispět například na studium nebo volnočasové aktivity.

Zraněný voják: Vítám to, ale uvidíme, zda uspějí

Štábní rotmistr Miloš Prášil utrpěl těžká zranění při sesuvu půdy v Afghánistánu v květnu 2007 (zahynul při něm Čech Nikolaj Martynov). Vznik nadace chválí, i když jej nechce zakřiknout.

"Nic takového tu nebylo, v podstatě to vítám. Jde ale o to, aby to bylo účelné. Trička se musí nakoupit, to bude něco stát. Jestli do toho lidi půjdou, bude záležet na prestiži armády, a ta podle mě není dostatečná," říká muž, který před dvěma lety utrpěl četné zlomeniny, poranění měkkých tkání i zranění oka.

Peníze, jakkoliv manžela a otce rodině nenahradí, ale podle něj hrají důležitou roli. Vojáci totiž často splácejí například hypotéky.

"Když se ta událost oznámí rodině, tak je asi měsíc v šoku, než si uvědomí, co se stalo. Pak se teprve objeví ty potíže. Zase je ale taky velká solidarita mezi vojáky a jejich rodinami, které se znají. Když jsem ležel v nemocnici v Kábulu, tak už jsem věděl, že se skládali nejen Češi, ale i němečtí vojáci. Hodně solidární byli vojáci i po smrti výsadkáře v Chrudimi," řekl iDNES.cz Prášil. - čtěte Při seskoku v Chrudimi zemřel parašutista

Pomoc "zpětně"? Podle toho, kolik bude peněz

Zda se bude nadace vztahovat i na rodiny vojáků, kteří padli nebo byli zraněni před jejím založením, není dosud rozhodnuté. Bude to záležet i na tom, kolik peněz se jí podaří sehnat. Teď mají podle šéfa zbrojařů asi šest set tisíc, překročili tedy už zákonem stanovenou hranici půl milionu.

Webové stránky nadace, které například oznámí, jak přispět přímo, hodlá nadace spustit zhruba do třiceti dnů.

JAK SE O RODINY VOJÁKŮ STARÁ STÁT

Pozůstalé po padlých zaopatřuje ze zákona i ministerstvo obrany, a tedy plošně daňoví poplatníci.

Ministerstvo hradí část výloh spojených s pohřbem (například třetinu smutečního ošacení pozůstalé manželky a dítěte nebo až 32 tisíc korun na pomník nebo náhrobní desku. Pozůstalí dostanou jednorázové odškodnění ve výši dvanáctinásobku (manželka) či dvacetinásobku (dítě) minimální mzdy. Hrazena je i výživa dětí, vdovský a sirotčí důchod.

Zákon pamatuje i na uhrazení případné věcné škody spojené se smrtí vojáka.

Existuje i možnost mimořádného odškodnění, pokud voják padl v zahraniční misi, ve výši 120násobku minimální mzdy.

Ministerstvo přispívá i pohřebným ve výši pěti tisíc korun a úmrtným (jeho výše záleží na tom, jak dlouho voják sloužil).

Ministryně obrany může rozhodnout o vyplacení zvláštního finančního příspěvku.

Zdroj: Ministerstvo obrany České republiky


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video