Rok od referenda o brexitu. Poctivé lidi nevyhostí, míní Češi v Londýně

  19:56
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Uplynul přesně rok od chvíle, kdy si Velká Británie odhlasovala vystoupení z Evropské unie. Takzvaný brexit uvrhl zemi do nejistoty kterou podpořila vládní krize i teroristické útoky. Češi v Británii však na svou dočasnou vlast i přesto nedají dopustit. Věří, že i po vystoupení z Unie jim úřady dovolí zůstat. Odchod berou až jako poslední variantu.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Třiadvacátého června loňského roku Britové hlasovali o budoucnosti své vlasti. Vystoupit z Evropské unie, nebo zůstat? Průzkumy naznačovaly, že rozštěpení evropského společenství by hrozit nemělo. Tak jako několikrát v následujících měsících se však sondáže mýlily. Británie si těsným výsledkem odhlasovala brexit.

Začalo jednání o brexitu. Vyjednavači určili první tři fáze

Rok od klíčového hlasování má za sebou Británie období plné krize. Vyjednávání o podmínkách brexitu se dosud nikam neposunulo. Zemi trápí politická nejistota, kterou ještě prohloubily předčasné volby. Na klidu Britům nepřidala ani série teroristických útoků, které zasáhly Manchester a Londýn.

Období nejistoty dopadlo také početnou komunitu Čechů, kteří žijí ve Velké Británii. Nyní stojí před otázkou, co bude dál. Někteří se brexitu obávají, jiní věří, že Westminsterský palác schopné cizince ze země nevypudí. Server iDNES.cz přímo v Británii oslovil několik Čechů a zeptal se jich, jak se jim žije ve stínu politické krize a teroru.

Nejde o náboženství, ale mentalitu

Jednatřicetiletý David Bryx má se životem v Londýně bohaté zkušenosti. Přistěhoval se sem v listopadu 2005. V Česku tehdy studoval na hotelové škole, v Británii si chtěl zlepšit angličtinu. „Přijel jsem sem s kamarádem. V kapse jsem měl 500 liber. Během pár dní mi z nich moc nezbylo, tak jsem si začal hledat práci. Začínal jsem v restauracích, to je tady asi nejjednodušší,“ vzpomíná Bryx. Jako pomocný číšník se uchytil v restauraci The Ivy, jednom z nejznámějších podniků v Londýně, který pravidelně navštěvují hollywoodské hvězdy.

V prvních letech v Británii prý jakékoli připomínky k jeho národnosti nikdy neslyšel. „Teď se to celkem řeší kvůli uprchlické krizi, ale tehdy vůbec. Maximálně jsme si dělali legraci, že je nás v restauraci víc, než Angličanů“ tvrdí. Po odchodu z The Ivy pracoval v jiné restauraci, s přítelkyní si také otevřel na severu Londýna kavárnu, aby se později opět vrátil do restaurace coby vrchní. Nyní má vlastní dopravní firmu. Zprvu se zaměřoval na dopravu Čechů a Slováků na letiště, v posledních měsících už cílí na širší klientelu.

David Bryx

Právě při dopravě klientů si začal všímat, jak diskutovaným tématem se stal brexit a nedávné teroristické útoky. „V menších městech lidé referendum využili a začali tvrdit, že jim cizinci berou práci. Jde ale o to, že Angličané prostě nechtějí dělat, nebo nebudou dělat za stejné peníze jako cizinci. Jsou strašně hrdí. Taková práce pak zbývá na cizince. Bez cizinců by to tady nefungovalo,“ vysvětluje.

Přímo v Londýně však velké změny nepozoruje. „Snad jen při konfliktech mezi místními a Poláky. Poláci jsou v tomhle trochu odlišní. Na nějaké náznaky urážek reagují dost často agresivně, a pak z toho vznikají konflikty,“ popisuje Bryx. Naráží na několik případů, kdy se Poláci stali krátce po referendu terčem násilných útoků (více o útocích zde).

Nejistotu s blížícím se vystoupením Británie z EU podle něj řeší každý jinak. „Přistěhovalci se dělí na takové dva tábory. Kdo je tady do plus minus tří let, tak zvažuje odchod. V posledních měsících jsme odváželi na letiště odhadem přes padesát lidí, kteří se rozhodli z Británie odejít. Odcestovali kvůli obavám z budoucnosti. Prostě nevědí, co bude,“ vysvětluje.

Totální zmatek. Evropa si láme hlavu, co britský pat udělá s brexitem

Bryx sám však zatím případný odchod z Británie neřeší. Nikdo totiž zatím nestanovil jasné podmínky, za jakých budou moci cizinci v Británii zůstat. „Mluvilo se o tom, že kdo je tady od roku 2008, tak bude moct zůstat automaticky, řešil se také minimální výdělek. Jsem tu 12 let, takže si nemyslím, že by mě odsud vyhodili,“ sdělil s dovětkem, že pokud člověk v Británii pracuje a řádně odvádí daně, vyhoštění se bát nemusí.

Jeho názor nezměnily ani nedávné teroristické útoky. V ulicích podle něj opatření příliš patrná nejsou, jen se zlepšila rychlost, s jakou policisté reagují na případné hrozby.

„Já si to snažím nepřipouštět. Vyhýbat se nějakým místům prostě nejde. Všichni také teď mluví o muslimech. Muslimové jsou tady všude, pár nejlepších kamarádů jsou muslimové. Není to o náboženství. Je to o lidské mentalitě. Londýn je v tomhle extrémně tolerantní. Na severu to může být o něco horší. Muslimové jsou pro tamní lidi ideální skupinou, na kterou mohou tohle všechno hodit,“ myslí si Bryx.

Brexit jako správný krok

Teprve čerstvou zkušenost s životem ve Velké Británii má Jana Smékalová. Přišla sem před dvěma roky. „První tři měsíce tady byly těžké. Zvykala jsem si na život v Londýně. Problémem byl trochu také jazyk. Před příjezdem jsem se sice učila mnoho let, ale na místě člověk zjistí, že neumí nic,“ popisuje své první kroky v Británii.

Jana Smékalová

Zprvu si přivydělávala jako au-pair či výpomoc v kavárně. Na zapadnutí do kolektivu si však stěžovat nemůže. Jen čas od času slýchala poznámky, že „Češi pijí hodně alkohol a nemají vychování“. „Přiznejme si, někdy je to pravda. Nebrala bych to však jako útok, každá národnost má své,“ myslí si.

Situace se podle ní výrazně nezhoršila ani po referendu. Alespoň ne v Londýně. Mediálně propírané útoky na Poláky považuje jen za náhodné incidenty. „Poláci byli v Anglii už dávno před novodobou Evropskou unií a starší Britové si dobře pamatují 2. světovou válku, kdy Poláci byli nejlepší piloti a parašutisté. S Poláky většina cítí a nemají s nimi žádný problém stejně,“ myslí si Smékalová.

Volbu Britů v referendu chápe. „Pokud bych mohla volit, určitě bych hlasovala pro brexit,“ tvrdí. Jedním z hlavních argumentů je pro ni imigrace. „Ostrovy jsou přeplněné, kvalita zdravotnictví klesá, lidí je příliš a lékařů a sester málo,“ popisuje Smékalová.

Brexit žene Brity do Německa, loni překonali rekord v počtu občanství

Problémy ve zdravotnictví ilustruje zážitkem z dopravní nehody. „Museli jsme telefonovat záchranné službě a lhát o stavu poraněného, aby záchranka dorazila dříve. Nakonec jsme čekali asi půl hodiny,“ popisuje a dodává, že na pohotovostech se běžně čeká i několik hodin.

S neregulovanou imigrací podle ní souvisí i to, že v některých částech Londýna už v podstatě převažují přistěhovalci. Brexit je podle Smékalové správným krokem i z hlediska bezpečnosti a posílení ekonomiky.

„Libra teď sice hodně zeslábla a možná ještě klesne, ale za deset let by se z toho Británie měla oklepat a bude na tom mnohem lépe bez Evropské unie. Podle mého názoru Británii budou následovat i další země jako Francie, Itálie a možná i Česká republika,“ míní.

Skok do neznáma

Přes dva roky už v Británii žije také sedmačtyřicetiletá Martina Krappmannová. Před odjezdem do Londýna pracovala čtrnáct let jako asistentka výkonného ředitele nadnárodní automobilové společnosti. Stěhování do Londýna pro ni byl skok do neznáma. „V Anglii jsem předtím nikdy nebyla, s angličtinou to taky nebylo slavné, takže jsem jí chtěla zlepšit,“ vzpomíná.

Martina Krappmannová

V Británii zprvu střídala celou řadu zaměstnání, někdy i po týdnech. „Není tu potřeba mít k pracovnímu vztahu pracovní smlouvu. Prostě člověk přijde, pracuje, zkusí si to. Když se práce líbí, zůstane, když ne, jde dále. Takže jsem si zkusila být vedoucí kontinentálních snídaní v hotelu, uklízečkou, servírkou, šatnářkou, asistentkou personalisty v baru, obsluhou na společenských akcích a koncertech. Nakonec jsem zakotvila u pozice opatrovatelky starých a postižených lidí,“ vyjmenovává.

Podmínky v Londýně jí však aklimatizaci ulehčily. „Byla jsem mile překvapena. Najít práci nebylo těžké. Nikdo mě nediskriminoval kvůli věku, národnosti, úrovni anglického jazyka nebo kvůli tomu, že jsi žena,“ popisuje Krappmannová. S otevřenou diskriminací se nikdy nesetkala. „Občas ale vidím diskriminaci za zavřenými dveřmi. Někteří klienti vyloženě nechtějí akceptovat ošetřovatelku afro-americké národnosti, pokud jsou sami běloši,“ tvrdí.

Češi v Británii berou brexit s nadhledem. Bojí se o šunku a pivo z dovozu

Přístup k přistěhovalcům se podle ní nezměnil ani po loňském referendu. „Situaci si ale zhoršují sami přistěhovalci, kteří začínají panikařit, vytvářet a šířit různé konspirační teorie nebo předčasně ukončují pobyt a vracejí se do vlasti s tím, že raději půjdou sami, než aby je posléze vyhostili,“ myslí si.

Cizinci se podle Krappmannové o svou budoucnost v Británii bát nemusí. Kdo odvádí daně a nemá záznam v trestním rejstříku, je v bezpečí.

„Imigranti tu mají hypotéky, půjčky, koupili nemovitosti, platí si příspěvky na důchod v Británii. Mají děti, které jsou již britští občané. Právně by tohle nebylo možné ošetřit. A kdyby snad britská vláda začala být na cizince neúměrně rázná, mohlo by vše přerůst v občanské nepokoje. A to nikdo nechce,“ varuje.

Ona sama by v případě problémů a tlaků na odchod cizinců Británii opustila s klidem. Do České republiky by se však nevracela.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedám Ukrajině ani cent a válka skončí, řekl Trump při setkání Orbánovi

11. března 2024  9:42

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických...

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přímý konflikt Ruska s NATO je už jen krok od třetí světové války, hrozí Putin

18. března 2024  10:46

Ruský diktátor Vladimir Putin v pondělí varoval Západ, že přímý konflikt mezi Ruskem a NATO by...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Pokud chceme mír, musíme se připravit na válku, říká šéf Evropské rady Michel

19. března 2024  6:52

Evropa musí v reakci na hrozbu ze strany Ruska posílit své obranné schopnosti a přejít do režimu...

Izraelci zaútočili na Rafáh a tábor Nusajrát, zemřelo nejméně 20 Palestinců

19. března 2024  6:20

Při izraelském útoku v Pásmu Gazy v úterý brzy ráno zemřelo nejméně 20 Palestinců. Čtrnáct jich...

Poslanci budou po sporu Babiše a Lipavského jednat o bezpečnostních hrozbách

19. března 2024  6:05

Na schůzi nazvané Bezpečnostní hrozby pro Českou republiku se scházejí poslanci. Předcházela jí...

Dalších šest let s Putinem: dosáhl toho, co chtěl, nejspíš ještě přitvrdí

19. března 2024

Premium Vladimir Putin si může gratulovat. I když se mu na Západě mnozí vysmívají, že v Rusku zorganizoval...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...