Češi a Slováci půjdou do Kosova spolu

  • 2
Stovka slovenských vojáků přijíždí v pondělí do Českého Krumlova, aby se čtyřmi stovkami Čechů vytvořila společný prapor pro riskantní misi na Balkáně. Prapor příští rok v březnu vystřídá v Kosovu dvousetčlennou českou rotu. V pondělí také opustí poslední český voják po šesti letech působení v mezinárodních silách SFOR Bosnu. Plukovník Antonín Vícha ráno předá budovu školy, kde jeho muži žili, místním lidem a vydá se se zbytkem jednotky na cestu domů.

"Možná to působí symbolicky, ale na dnešek vyšly tyto dvě akce náhodou - neplánovali jsme to," říká náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Znamená vytvoření česko-slovenské jednotky například i to, že rostou šance Slováků na přijetí do NATO?

Myslím, že to nebude mít výraznější vliv na přijetí či nepřijetí Slovenska do aliance (rozhodne o tom pražský summit NATO v listopadu 2002 - pozn. red.). Ke kladnému hodnocení připravenosti slovenské armády to však přispět samozřejmě může. I my jsme byli součástí mise IFOR, než jsme vstoupili do aliance. Přijetí nové země do tohoto obranného svazku je vázáno splněním obrovského množství jiných, důležitějších podmínek.

Smíšenému praporu bude velet Čech, nebo Slovák? Jak dlouho mise potrvá a kolik bude stát?
Slováci budou pod velením Čechů: mimo jiné i proto, že my jsme, a oni zatím ne, v NATO. V čele jednotky je tedy Čech Jiří Dragan. Ročně nás to přijde na jednu miliardu korun.

S výjimkou vyslání polní nemocnice do Albánie se všechny armádní expedice neobešly beze ztrát na životech či kriminality. Jste připraven vysvětlovat Slovence, že její manžel pod velením Čechů zahynul?

Slováci budou mít svého velitele, byť podřízeného Draganovi. Za plnění úkolu praporu totiž odpovídá on. Ale pokud jde o národní zájmy či disciplínu, odpovídají čeští velitelé jen za své vojáky, a zrovna tak důstojníci slovenští.

Jde o nebezpečnou akci?

Nebude riskantnější než ta v Bosně. Vojáci budou monitorovat srbsko-kosovské hranice a zároveň potlačovat provokace ozbrojenců ve vnitrozemí.

Velet cizincům se nebojím, říká šéf mise Jiří Dragan
Velitel česko-slovenského praporu pro misi KFOR v Kosovu Jiří Dragan tvrdí, že smíšená jednotka přinese i vzpomínky na doby společné vojenské služby Čechů a Slováků. Mužstvo dnes nastupuje poprvé ke společnému výcviku v českokrumlovské základně. Od ledna pak začínají polní manévry na Šumavě už pod hlavičkou česko-slovenského praporu.

"V jednotce se najdou i bývalí kamarádi z dob federální armády," uvedl pětatřicetiletý voják, který jinak velí útvaru v Přáslavicích. Z toho, že bude velet cizincům, si Dragan hlavu nedělá. "O tomto postavení se nedá diskutovat. Vyplynulo z dohody a smlouvy mezi armádami. My máme například větší zodpovědnost za přípravu techniky a zásobování. Na misi se ale všichni nesmírně těšíme," říká Dragan.

Ačkoliv prapor tvoří profesionálové, z nichž má většina zkušenosti z akcí v zahraničí, Dragan vyjíždí ven poprvé. Slovenský velitel má však zkušenosti z operací OSN na Golanských výšinách. Až do rozdělení armády sloužil v Jindřichově Hradci. Pro většinu vojáků z Přáslavic je to však něco nového.

"Doma jsme dosud dělali jen 'černou práci' - o to víc jsme nažhaveni ukázat, co v nás ve skutečnosti je a co jsme se za pět let naučili," těší se český důstojník.
Česko-slovenský prapor bude v Kosovu nasazen 1. března 2002, ale již 25. prosince převezmou jeho velitelé v Krumlově standardy prezidentů obou zemí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue