Cvičení česko-slovenské battlegroup

Cvičení česko-slovenské battlegroup | foto: Armáda ČR

Češi a Slováci prověřují svou společnou expediční jednotku

  • 2
Na několika místech České republiky pokračuje rozsáhlé cvičení společné česko-slovenské bojové jednotky. Expediční jednotku může Evropská unie v případě krizové situace vyslat do některé ze svých operací třeba v Africe.

Cvičení pod názvem Collective Shield má prověřit schopnost česko-slovenského bojového uskupení Evropské unie (takzvané Battlegoup EU), v jehož rámci budou muset vojáci naplánovat a provést cvičnou expediční operaci, prověřit sladěnost jednotlivých prvků a systém velení a řízení na všech úrovních.

"Bojová jednotka je připravována k nasazení i v geograficky velmi vzdálených oblastech, včetně Afriky," konstatoval mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Battlegroup EU

Na vytvoření 13 bojových jednotek, takzvaných battlegroups, se členské státy Evropské unie dohodly už v listopadu 2004. Každá z jednotek bude mít kolem 1 500 vojáků. Operovat mají být schopné prakticky kdekoliv na světě. Počítá se s nimi pro mírové mise, odzbrojovací operace a v budoucnu i pro humanitární či záchranné akce. Do krizového místa budou nasazeny do deseti dnů od rozhodnutí Rady Evropské unie a budou schopny tam zůstat minimálně 30 dnů.

Upozornil však, že to ještě neznamená, že česko-slovenská battlegroup bude skutečně působit v Čadu nebo Středoafrické republice, kde v současnosti jednotky EU operují. "Je třeba zdůraznit, že jde o pohotovostní jednotku pro případ krize. Nejde o posily pro stávající síly EU v Africe nebo kdekoliv jinde," dodal Čírtek.

Cvičení probíhá druhý týden hned na několika místech v České republice i na Slovensku. Operační štáb pracuje na velitelství společných sil v Olomouci, bojové jednotky procvičují nejrůznější úkoly ve vojenských výcvikových prostorech Hradiště a Boletice.

Z Pardubic působí národní podpůrný prvek, logistika a dopravní letka, v Bechyni je zase vybudováno dočasné polní letiště pro vrtulníkovou jednotku. Manévrů se účastní více než 1 600 vojáků a základ jednotky tvoří výsadkáři ze 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi.

Spolu s chrudimskými vojáky vyjeli do výcvikových prostorů také příslušníci podpůrných prvků, jako jsou například ženisté či vojáci opavské jednotky radioelektronického boje. Manévry bedlivě sledují specializovaní hodnotitelé, kteří určí, zda je jednotka připravena k bojovému nasazení.

, natoaktual.cz

Video