Americký pozorovací letoun OC-135B

Americký pozorovací letoun OC-135B | foto: Ministerstvo obrany USA

Češi a Američané zkontrolují ze vzduchu ruské a běloruské základny

Čeští a američtí armádní experti budou ze vzduchu kontrolovat vojenské základny v Rusku a Bělorusku. V rámci mezinárodní Smlouvy o otevřeném nebi je čeká pozorovací let na palubě amerického průzkumného speciálu.

Skupina českých a amerických expertů podnikne pozorovací let na palubě amerického speciálního letounu OC-135B.

"Vlastní pozorovací let bude proveden ze základny Kubinka u Moskvy ve dvou dnech a v souladu se smlouvou může dosáhnout délky až 5500 kilometrů," uvedla Jindřiška Verešová z tiskové služby ministerstva obrany.

Podle Smlouvy o otevřeném nebi je každá signatářská země včetně České republiky povinna přijmout až čtyři pozorovací lety ročně. Stejný počet inspekcí může provést u signatářů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Inspektoři si sice mohou vybrat kteroukoliv oblast pozorované země, nicméně trasa a i délka letu musí být předem oznámena a konzultována s řízením letového provozu hostitelské země, které zajistí veškerá potřebná povolení.

Letoun OC-135B

Jde o speciálně upravený stroj na bázi letounu Boeing 707. Posádku tvoří vždy sedm osob – dva piloti, palubní inženýr, dva navigátoři a dva technici speciálních senzorů. Pozorovací tým se skládá z pěti specialistů – velitele, jeho zástupce, dvou operátorů a člena, který sleduje správné dodržení tratě letu. Americké vzdušné síly v současnosti provozují pouze několik těchto letounů. Neoficiální zdroje hovoří jen o třech letounech, přičemž dva z nich jsou na letecké základně Offutt v Nebrasce. Stroje byly v roce 1996 upraveny z původního meteorologického letounu WC-135B. Vybavení tvoří čtveřice kamer umístěných v zadní části trupu. Dvě směřují do stran, jedna kolmo pod letoun a poslední pořizuje panoramatické snímky.

Rusko letos provedlo podobné inspekce nad Českem dokonce dvakrát. Speciální ruský letoun An-30B kroužil nad českým územím v květnu a srpnu.

V srpnu se dokonce na letišti v Pardubicích americký a ruský speciál potkaly. Posádka amerického letounu se tehdy připravovala společně se s českými experty na pozorovací misi nad Ruskem. Ruský letoun přiletěl do Pardubic z právě dokončené pozorovací mise ve Španělsku a Portugalsku.

, natoaktual.cz

Video