Okapi ve volné přírodě může být už za pár let minulostí.

Okapi ve volné přírodě může být už za pár let minulostí. | foto: Profimedia.cz

Ohrožených druhů přibývá, ukazuje Červený seznam. Vyhynutí čelí i okapi

  • 12
Většina ohrožených druhů zvířat stále směřuje k vyhynutí a jen u zlomku z nich se podařilo jejich populace alespoň o několik jedinců rozšířit. Tvrdí to aktualizovaná verze Červeného seznamu ohrožených živočišných druhů, kterou vydal Mezinárodní svaz ochrany přírody vydal.

Na prahu vyhynutí je tak podle ochránců přírody například symbol Demokratické republiky Kongo a nejbližší příbuzný žiraf – okapi. Ten žije převážně v hustých deštných pralesech a jeho ochrana je tak v podstatě nemožná. Ve spojení s neutuchajícími boji, které tuto zemi svírají, se populace okapi v posledních letech radikálně zmenšila. Důvodem je i to, že jejich maso je mezi místními lidmi vysoce ceněno.

O stavu pytláctví a ochraně ohrožených druhů v tomto africkém státě leccos napoví i incident z roku 2011. Tehdy svět obletěla zpráva o útoku ozbrojenců na místní centrum na ochranu okapi, které operuje pod patronací Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN). Ozbrojenci vtrhli do budovy ochránců přírody, postříleli sedm lidí a 14 zvířat, která zde v zajetí žila.

Červený seznam

Červený seznam IUCN je seznam ohrožených živočichů a rostlin, vydávaný každé dva roky IUCN. Stupeň ohrožení je určován několika kategoriemi a podkategoriemi, od kategorie vyhynulých (či vymřelých) přes střední stupně ohrožení až po kategorii označující takové druhy, které nejsou téměř, či vůbec ohroženi. Tyto kategorie se dávají celosvětově ohroženým druhům i takovým, u nichž se jedná o ohrožení regionální (do seznamu ohrožených druhů můžete nahlédnout na stránkách IUCN).

Zdroj: Wikipedia

Poslední aktualizace Červeného seznamu však obsahuje i několik pozitivních zpráv. Snahy o ochranu některých druhů jsou totiž podle všeho úspěšné. Příkladem mohou být populace albatrosů nebo kožatek velkých. "Aktualizace Červeného seznamu nám ukazují některé fantastické úspěchy ochránců zvířat, ze kterých se musíme učit," uvedla pro server theguardian.com Jane Smartová, ředitelka IUCN.

"Celkový obrázek však zůstává bezútěšný. S každou aktualizací seznamu (…) se výrazně větší počet druhů přesune do kategorie více ohrožených. Svět by měl zvýšit své úsilí a zvrátit tento devastující trend," apeluje Smartová. Červený seznam nyní obsahuje na 71 500 živočišných a rostlinných druhů. Poslední aktualizace přinesla další tisícovku ohrožených druhů.

Vymírání druhů způsobuje podle environmentalistů celá řada faktorů. Na prvním místě je pochopitelně destrukce přirozeného životního prostředí. Zvířata se nedokáží rychle adaptovat na nové podmínky a umírají. Dalšími důvody jsou pak nadměrný lov a vnášení nepůvodních predátorů do prostředí.

Podle zprávy z roku 2010 stojí destrukce životního prostředí světovou ekonomiku triliony dolarů ročně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video