Adolf Eichmann byl nakonec v Izraeli odsouzen a popraven.

Adolf Eichmann byl nakonec v Izraeli odsouzen a popraven. | foto: Profimedia.cz

Červený kříž přiznal, že se nechal oklamat Eichmannem

  • 106
Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) přiznal, že v roce 1950 umožnil nacistickému válečnému zločinci Adolfu Eichmannovi únik z Evropy. Zdůraznil však, že se tak stalo proto, že byl oklamán. Červený kříž vydal Eichmannovi uprchlický pas, nacista se s ním dostal do Argentiny.

Obdobně umožnil únik dalším nacistickým zločincům, mimo jiné Josefu Mengelemu a Klausi Barbiemu. Mluvčí MVČK Vincent Lusser zároveň s oznámením vyjádřil politování organizace nad touto skutečností.

"V důsledku druhé světové války byly v pohybu velké masy obyvatel, které neměly žádné dokumenty. MVČK nedisponoval žádným vyšetřovacím systémem, kterým by prověřoval jejich identitu," prohlásil Lusser.

Mosad si Eichmanna našel
Eichmann byl hlavním organizátorem "konečného řešení" židovské otázky, které znamenalo smrt pro šest milionů evropských Židů v nacistických vyhlazovacích táborech. V archivech soudu v argentinském Buenos Aires, kam z Evropy utekl, byl nalezen jeho provizorní pas na jméno Ricardo Klement, vydaný MVČK. - více zde

V ženevském archivu MVČK pak byla nalezena dvoustránková žádost o tento pas s fotografií Adolfa Eichmanna a jeho otiskem prstu, ale na jméno Ricardo Klement narozený v Bolzanu v Itálii. Popis nositele také přesně padne na Eichmanna: kaštanové vlasy, světlé oči, rovný nos. Podle žádosti chtěl majitel dokumentu odcestovat do Argentiny na lodi Anna C v první polovině června 1950.

Eichmannův pobyt v Argentině ale nakonec vypátrala izraelská tajná služba Mosad a zorganizovala jeho únos do Izraele. Tam byl v roce 1962 odsouzen k smrti a popraven.

Deset pasů pro zločince
Později vyšlo najevo, že stejným způsobem z Evropy unikla i řada dalších nacistických zločinců. V roce 1999 MVČK uznal, že jen do Argentiny tak umožnil uniknout asi deseti hledaným zločincům. "Josef Mengele a Klaus Barbie také opustili Evropu díky dokladům Červeného kříže. Tato historie je nanejvýš politováníhodná," zdůraznil mluvčí MVČK.

Od roku 1945 vydal MVČK provizorní cestovní doklady půl milionu lidí. Ještě v roce 2006 takový doklad obdrželo 5900 lidí. Cestovní doklady MVČK nemají stejnou hodnotu jako pasy vydávané státy. Umožňují však lidem bez dokladů, kteří se nemohou vrátit do svých rodných zemí, odjet do státu, který jim slíbil poskytnout právo pobytu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video