Chalíl Dale na archivním snímku v Egyptě

Chalíl Dale na archivním snímku v Egyptě | foto: Reuters

Červený kříž pozastavil pomoc v Pákistánu, ozbrojenci sťali jeho lékaře

  • 57
Mezinárodní výbor Červeného kříže z obav o osud zaměstnanců pozastavil svou činnost v Pákistánu. Rozhodl se tak poté, co se nedávno našlo bezhlavé tělo jednoho z lékařů organizace Chalíla Daleho. Útoky na humanitární pracovníky se v asijské zemi v posledních letech množí.

Šedesátiletého britského zdravotníka Chalíla Daleho unesli ozbrojenci před čtyřmi měsíci v neklidné provincii Balúčistán, když se vracel domů z práce. Na konci dubna se pak našlo jeho bezhlavé tělo. Vedle byla poznámka, která vinila humanitární organizaci z toho, že za něj nezaplatila výkupné, popsala BBC.

"Je to odporný čin proti oddanému humanitárnímu pracovníkovi, který zasvětil svůj život pomoci lidem v nouzi," odsoudila smrt Daleho šéfka Pákistánského humanitárního fóra Aine Fayová s tím, že jeho vražda byla jen poslední v dlouhé řadě útoků proti humanitárním pracovníkům.

Situace se zhoršila hlavně během posledních čtyř let. Jen od roku 2009 unesli ozbrojenci na dvacet humanitárních pracovníků. "Dosud nebyl jediný útočník lapen nebo postaven před soud. A v tuto chvíli je sedm humanitárních pracovníků stále drženo v zajetí," uvedlo fórum, které sdružuje asi padesát humanitárních organizací v Pákistánu.

Policisté našli 29. dubna 2012 bezhlavé tělo britského doktora Chalíla Dalea, který v Pákistánu pracoval pod Červeným křížem.

Mezinárodnímu výboru Červeného kříži (ICRC) po Daleově smrti došla trpělivost a kvůli bezpečnostní ostatních zaměstnanců dočasně uzavřel kanceláře v Karáčí i Péšáváru. Prakticky tím pozastavil činnost na většině území Pákistánu. Zůstává jen v Kašmíru, píše AFP.

Organizace tam je od roku 1947

Organizace povolala všech svých omdesát zahraničních pracovníků do Islamabádu a asi devíti stovkám místních zaměstnanců dala placené volno, přiblížil mluvčí organizace Christian Cardon. Svou další přítomnost v zemi nyní bude Červený kříž zvažovat.

"V současné době analyzujeme situaci a prostředí (...) rozhodnutí o naší další přítomnosti a fungování v Pákistánu oznámíme během nadcházejících týdnů," uvedl šéf pákistánské mise Mezinárodního výboru Červeného kříže Paul Castella.

Zdůrazňuje přitom, že si je velice dobře vědom, co to bude znamenat pro strádající místní obyvatelstvo. Červený kříž působí v Pákistánu od chvíle, kdy země v roce 1947 vyhlásila nezávislost. Místním poskytuje zdravotnickou péči, pomoc obětem násilí a pomáhá v regionech postižených přírodními katastrofami.

Před množícími se útoky už varovaly i další organizace a pohrozily, že se stáhnou z těch nejrizikovějších oblastí. To by zanechalo miliony vysídlených a trpících Pákistánců bez možnosti se k někomu obrátit o pomoc, uvedla BBC.

Péšávar (červená), Karáčí (modrá), Islamabád (zelená), Balúčistán (žlutá)

Péšávar (červená), Karáčí (modrá), Islamabád (zelená), Balúčistán (žlutá)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video